Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı, niteliklerine, sınıflandırılmasına ve uygulamalarına ilişkin esaslar, net satış hasılatları, mali bilanço tutarları ve çalışan sayıları dikkate alınarak yeniden düzenlendi.
250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi...

KOBİ tanımı güncellendi

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımı, niteliklerine, sınıflandırılmasına ve uygulamalarına ilişkin esaslar, net satış hasılatları, mali bilanço tutarları ve çalışan sayıları dikkate alınarak yeniden düzenlendi.
250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlandı.
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında hazırlanan "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, KOBİ'lerin tespitinde kullanılan kriterlerin güncellendiğini söyledi.
İl Müdürü Işık, “KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan Net Satış hasılatı veya Mali Bilanço üst limiti arttırıldı. İşletmelerin ölçek sınıfı ve KOBİ vasfı belirlenirken kullanılan Yıllık net satış hasılatı ve Mali bilanço üst limitleri güncellendi. 10 kişiden az çalışanı olan "mikro işletmelerin" yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 3 milyon liradan 5 milyon liraya çıkarıldı. 50 kişiden az personeli olan "küçük işletmeler" için limit 25 milyon liradan 50 milyon liraya yükseltildi. 250'den az çalışanı olan "orta büyüklükteki işletmeler" için üst limit 125 milyon lirayken katlanarak 250 milyon lira oldu. 250 kişiden az çalışan istihdam eden, Yıllık net satış hasılatı veya Mali bilançosundan herhangi biri 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanacak. Yapılan günceleme ile günün koşullarına göre yeniden düzenlenen KOBİ tanımıyla daha fazla işletmenin KOSGEB Destek Programlarından yararlanması hedefleniyor. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklik yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler www.kosgeb.gov.tr adresinden ve KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir”dedi.

Yorumlar