Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretim yapan fabrikaları ziyaret etti.
KOBiler taleplerini sıraladı

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 81 ilde başlattığı KOBİ’lerin sorunlarının ve taleplerinin belirlenmesi doğrultusunda Yozgat’ta 1998’den beri faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgesi’nde bir dizi ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.
Keven “ OSB’de 101 parsel bulunduğunu ve 35’inin dolu olduğu bilgisini aldım. OSB’de doluluk oranının artması için yatırımcıyı buraya beklememeliyiz çağrıda bulunuyorum gelin hep birlikte yatırımcının ayağına gidelim. İstanbul’da bir Yatırımcı Destek Ofisi açılması yönünde girişimlerim olmuştu. Bunun gerçekleşmesi lazım Yozgat’ta bekleyerek yatırımcı gelmez. Gezdiğimiz bütün fabrikalarda üreticilerimizin ana talebi ekonomik istikrar ve dolarda ki yükselişin durdurulmasıdır. Mevcut yatırımcının fabrikayı büyütmek istihdamı artırmak için teşviklerin artırılması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi tabi var” dedi.
OSB ile Yerköy arasında yük taşımacılığı için demiryolu hattı yapılması gerektiğini vurgulayan Keven, “Yerel talepler anlamında Kobilerimizin en büyük talebi Yerköy’de bulunan demiryolunun OSB’ye ulaştırılması ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesidir. Çünkü verdikleri bilgiye göre üretilen bir kazanın İstanbul’a limana sevki 10 bin liraya mal oluyor. Yerköy ile OSB arası yaklaşık 15 kilometre. Bu kadar kısa bir mesafenin 23 yıldır yapılamıyor olmasını kabul edemeyiz. Yatırımın artmasını istiyorsak buraya demiryolunu getirmeliyiz. Ayrıca burada bir Gümrük Müdürlüğü birimi kurulmasını istiyorlar. İhracat kapasitemizin artması için bütçe görüşmelerinde Ticaret Bakanı Sayın Pekcan’a bu talebi ileteceğim ve takipçisi olacağım” diye konuştu.
Milletvekili Keven şunları kaydetti:
“Yozgatlı yerel Kobilerin daha fazla desteklenmesi ve sanayi bölgelerinde ki büyük sanayi kuruluşlarıyla bir araya getirilmesi iş bağlantıları yapılması gerekiyor. Yozgat’ta yerel Kobilerimiz verilen teşviklerden daha fazla oranda faydalanması daha fazla proje hazırlaması gerekiyor. Pandemi süresince yaşanan ekonomik zorluklar sadece Kobilere değil yüzlerce işçisine, malzeme aldığı Yozgat esnafına da yansıyor. Borçlarını yapılandırıp, finans sıkıntılarının çözüme kavuşturulması gerekiyor. Üretimi artırarak devam etmeleri için düşük faizli kredi verilmesi lazım. Birçok esnaf kredi taleplerinin olumsuz sonuçlandığını belirtiyor.”

Yorumlar