Yozgat’ta yeni tip korona virüs Covid-19’a karşı gösterilen mücadeleye yazık oldu
Korona kol geziyor

Yozgat’ta 12 Temmuz’dan bu yana yeni tip korona virüs Covid-19 vakalarında artış dikkat çekiyor. Yaz mevsimiyle birlikte başlayan düğünler, covid-19 vakalarını artırırken, sayının yaklaşık bin civarında olduğu belirtildi.
Tedbirlere uyulması ile vakaların azaldığı Yozgat’ta, normalleşme sürecinin ardından düğün ve çeşitli kutlamalarda kuralların büyük ölçüde ihlal edilmesi vaka sayılarını artırdı.
Türkiye’de korona virüs hastalarının en çok görüldüğü kentler, büyük şehirler olurken artan düğünler ve küçük şehirlere tatil ziyaretlerinin vakaları artırdığını ortaya çıktı. Tüm önlem ve tedbirlere rağmen insanlar arasında başlayan rehavet nedeniyle vaka sayılarının her geçen gün artması dikkat çekiyor.
Kapalı alanlarda gerçekleştirilen düğün merasimlerinin yanı sıra açık alandaki düğünlerde sosyal mesafe kurallarına riayet edilmiyor. Düğünlerde salgına karşı hiçbir önlemin alınmadığı belirtildi.
Korona virüs vakasının artmasına rağmen, vatandaşlar uyarıları dikkate almıyor. İl Pandemi Kurulu tarafından salgının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması için yapılan çağrılara rağmen, kentte vakalarda artış yaşanıyor.
Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte illerdeki Covid vaka sayılarında da artış gözlenmeye başlandı. Pandemi döneminde durumu Türkiye’deki birçok ile nazaran çok daha iyi olan Yozgat’ta ki vaka sayılarında son zamanlarda hızlı bir artış yaşanıyor.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin dışında kalan illerdeki vaka artışının birçok sebebinin bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, “Şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte başlayan bu artış süreci, mevsimin de yaz olması sebebiyle insanların toplu halde vakit geçirmeye başlamasıyla birlikte ivme de kazanmış oldu. Düğünler, piknikler, park ve bahçe buluşmaları gibi sosyal etkinliklerin sayısındaki artış, salgının yayılım hızının artmasına neden oldu. Vatandaşların tedbirler konusundaki rehaveti de bunda önemli bir rol oynadı. Maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına ne yazık ki tam anlamıyla riayet etmiyoruz. Bu da haliyle virüsün işini kolaylaştırmış oluyor” diye konuştular.
Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, ilde koonavirüs vakasında artış olduğunu ifade etti ve vatandaşları belirlenen salgın, kurallarına uymaya davet etti.

Yorumlar