Başvuru şartlarına uygun olan yetiştiricilerin başvuruları alınacak
Koyunculuğa  destek projesi

Yozgat’ta küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi uygulamaya konuldu.
Koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla başlatılan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi Yozgat Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası işbirliği ile yürütülecek. Projeyle Yozgat’ta ki küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi, küçükbaş hayvan varlığının yanı sıra anaç koyun varlığının arttırılması, atıl işletmelerin üretime kazandırılması, ilimizdeki yerel koyun ırklarının sayısının arttırılarak bölgesel kalkınmanın sağlanması ve en nihayet yerel koyun yetiştiriciliği ile kırmızı et açığının kapatılması hedefleniyor.
Yozgat Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası işbirliğinde yürütülecek proje ile ilk etapta; halen koyun yetiştiriciliği yapan ya da daha önce küçükbaş hayvancılık ile ilgilenen asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticilerle bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecek. Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedefleniyor.
Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 150 bin TL‘ye kadar yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak. Kredinin 100 bin TL’ye kadar olan miktarı ile küçükbaş hayvan bedelinin tamamını karşılayacak şekilde %100 sübvansiyonlu, 12 ay geri ödemesiz, azami 7 yıl vadeli olacak şekilde küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilecek.
Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, proje başvurularının alınmaya başlandığını belirterek, Yozgat’ın coğrafi yapısı ve geçmişten gelen hayvancılık kültürü nedeni ile ülke hayvancılığında söz sahibi illerden bir tanesi olduğunu söyledi.
2020 yılı itibarı ile il genelinde bin 850 adet küçükbaş hayvancılık işletmesi faaliyet gösterdiğine değinen Özkaya, işletmelerde toplam 340 bin adet küçükbaş hayvanın bulunduğunu kaydetti.
Özkaya, “İlimizde kaliteli damızlık hayvanların yetiştirilmesi amacı ile 2011 yılından itibaren Islah Projeleri uygulanmaya başlanmış, 2020 yılı itibarı ile de 1 adet Manda, 1 adet Kıl Keçisi, 4 adet de Akkaraman Irkı olmak üzere 6 adet ıslah projesi ilimiz genelinde yürütülmektedir. Bu projeler ile yüksek verime sahip küçükbaş ve manda ırklarının ıslah çalışmaları yapıldı. Akkaraman ve Kıl Keçisi Islah Projeleri ile birlikte verim kayıtları tutulan, ırk özellikleri baskın, yüksek verime sahip, damızlık olarak kullanılabilecek 10 binlerce hayvanın ıslahı sağlandı.
Proje ile küçükbaş hayvan varlığının da 500 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor” dedi.

Yorumlar