Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, 15 Temmuz gecesinde yaşananları anlattı
‘Kürsüde konuşurken  bombalar atıldı’

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı.
Bozdağ, 15 Temmuz 2016’nın Türk tarihi bakımından önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti.
nayasa Komisyonu BaşkanıBozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminden önce de Türkiye’de darbe teşebbüslerinin yaşandığını vurgulayarak, “Ama TBMM bombaya muhatap olmamıştı. Ne Türkiye’nin düşmanları, ne de hainler, Türkiye’nin içindeki teröristler, bugüne kadar TBMM’ye ne karadan, ne havadan bomba atmamışlardır. İlk defa 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsü sırasında FETÖ teröristleri havadan TBMM’yi bombalamıştır. O yönüyle bir ilktir” dedi.
KÜRSÜDE
KONUŞURKEN
BOMBALAR ATILDI
Bozdağ, “15 Temmuz gecesi TBMM’de kürsüde konuşurken üzerimize bombalar atıldı, avizeler sallandı, Meclis Genel Kurulu toz bulutu ile kaplandı. Ben konuşmamı kesmedim. Çünkü korkak bir görüntü vermek istemedim. Parlamento oturumuna devam etti. İkinci kez çok şiddetli bir bomba daha patladı. Ben kürsüde konuşurken Başkanlık Kürsüsünde bazı milletvekilleri ‘Sığınağa inmemiz lazım’ dediklerini duydum. Ben konuşmamı yarıda bırakarak Başkanlık kürsüsüne giderek “Bizim yapacağımız şey burada ölmektir. Biz burayı bırakıp gidersek milletvekilleri korktu kaçtı derler. Bizim yapacağımız şey burada ölmektir’ dedim. Bu sözlerimin ardından Meclis Başkanımız İsmail Kahraman da oturumu devam ettirdi” ifadelerini kullandı.
‘ŞAPKASINI ALIP KAÇMAMIŞTIR’
Bozdağ, darbe girişimi gecesi Türk halkının demokrasiye, Meclis’in istikbaline ve anayasasına sahip çıkmak için ölümüne meydanlara çıktığını hatırlattı. O gece pek çok insanın şehit ve gazi olduğunu kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:
“Bu, Türk halkının demokrasiye, anayasaya, Meclis’ine, seçilmişine, iradesine verdiği değeri ve bunları ölümüne muhafaza edeceğini gösteren sembol bir örnektir ve bu yönüyle bir ilktir. Diğer bir ilk de darbe teşebbüsüne muhatap olan bir lider şapkasını alıp kaçmamıştır. Daha önce darbeye muhatap olan iktidarlar maalesef darbe ile mücadele etmek yerine ya kenara çekilmişler, ya da teslim olmuşlar. Ama mücadele seçeneğini hiç kullanmamışlar. Ama ilk defa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ‘ben halkın gücünün üzerinde güç tanımıyorum’ diyerek halkı darbeye karşı sokağa davet etmiştir. Hem kendi canını, hem bütün ailesini ölüm tehlikesine atarak, Marmaris’ten İstanbul’a uçmuş, ölmeyi göze almıştır. Bu yönüyle Türk demokrasisi için bir ilktir.”
‘BAŞKA LİDER OLSAYDI
‘NOBEL’ ÖDÜLÜ ALIRDI’
Bozdağ, “Dünyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışında başka bir lider aynı mücadeleyi gösterseydi ‘Nobel’ ödülü verirlerdi. Türkiye halkı ve Türkiye’nin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kendi dâhil, ailesinin hayatını tehlikeye atarak, ölümüne verdiği demokrasi mücadelesini başka bir ülkenin lideri ve halkı verseydi, batılı ülkeler vermedik ödül bırakmazlardı” şeklinde konuştu.

 


HALKIN GÜCÜNE YENİLDİLER
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ açıklamasında şunları kaydetti:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi Gazi Meclis’tir. Kurtuluş Savaşını yöneten ve yönlendiren Meclis’tir. 15 Temmuz 2016 gecesi TBMMM ikinci defa Gazi olmuştur. Kurtuluş savaşında Yunan’lılar tarafından bile bombalanmayan TBMM FETÖ’nün alçak teröristleri tarafından, Türk milletinin ödediği vergiler ile alınan uçaklarla bombalandı. Türkiye ve dünya tarihinde böyle bir ihanet hareketi görülmemiştir, Ama Türk milleti 15 Temmuz gecesinde büyük bir destan yazdı. Tankların karşısına çıkarak, savaş uçaklarının yaktığı saman alevleri ile durdurarak darbeyi önledi. Halkın gücünün tankın gücünden büyük olduğunu dünyaya ispat ettik. Tankın gücü halkın gücü karşısında yenildi.”

Yorumlar