Yarın yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Merkezi Sınavı (LGS) öncesi Milli Eğitim Müdürlüğü(MEM) uyarılarda bulundu.
LGS ÖNCESİ MEM'DEN UYARI

Sınavın yapılacağı merkezler, nasıl yapılacağı, öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bir bilgi metni yayınlayan MEM öğrencilere sınavda başarılar diledi.
SINAV İL GENELİNDE 24 OKULDA YAPILACAK
Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı 1 Haziran Cumartesi günü iki oturumda ve 24 okulda yapılacaktır. İlk oturum 09.30’da, ikinci oturum saat 11.30’da başlayacaktır. İlk oturum 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.İlimiz merkez ilçede sınav yapılacak okullar,Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Merkez Ortaokulu,Ayşe Ilıcak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi,Ayşe Ilıcak İmam Hatip Ortaokulu şeklindedir.
SINAVDAKİ BAŞARI OKULU BELİRLEYECEK
Merkezi Sınav, Merkez ilçeyle birlikte İlimizin tamamında yapılacaktır. Sınav 24 okuldaki 246 salonda, 4.654 öğrencinin katılımıyla yapılacaktır. Sınavda 558 öğretmen görev alacaktır. Sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Sınav sonuçlarına göre öğrencilerimiz Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Sınavla öğrenci alan İmam hatip Anadolu Liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini tercih edebileceklerdir.Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, doktor raporuna dayalı olarak sürekli kullandıkları araç, gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavda kullanabileceklerdir.Sınavda az gören, görmeyen, işitme engelli, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan, zihinsel engelli öğrencilere (durumunu başvuru esnasında belirtmiş olması gerekmekte) 30 dakika ek süre verilecektir.
SINAVA GELİRKEN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR
Öğrenciler sınava gelirken fotoğraflı sınav giriş belgesini yanlarında bulunduracaklardır.(Sınav giriş belgeleri, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüklerince e-okul sisteminden alınıp, onaylandıktan sonra öğrenciye verilecektir.)Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaklardır.Geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaklardır. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.
SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Salon görevlileri, sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınav binasına gelen ve bina sınav komisyonunca sınava girmesi uygun olan öğrencilerin sınava katılmalarını sağlayacak olup; bu öğrencilere ek süre verilmeyecektir. İlk 15 dakikadan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaktır.Sınavın ilk 30 dakikası tamamlanmadan ve sınav bitimine 15 dakika kala öğrencilerin sınav salonundan çıkışına izin verilmeyecektir. Cevap kağıdının okunmasını engelleyecek, gereksiz karalamaların yapılmasıGeçerli kimlik belgesinin ve fotoğraflı sınav giriş belgesinin ibraz edilememesi.Kurallara uyulmaması, kopya çekilmesi.Öğrencini yerine başkasının sınava girmesi.Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi, sınavın iptal edilmesine neden olacaktır.

Yorumlar