Hiç bir kurumun bölge müdürlüğü bulunmayan ilimizde ki hizmetleri çevre illerde bulunan bölge müdürlükleri yapıyor. Kendi illerinde ki çalışma hızını Yozgat'ta göstermeyen bu müdürlükler Yozgatlılara çile yaşatıyor.
NEDİR BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDEN ÇEKTİĞİMİZ ?

Sivas-Ankara hattı üzerinde bulunan ve şehrimizin tam ortasından geçen E-88 Karayolunun yapımı Kayseri Bölge Müdürlüğü, şehir içinde bulunan tarihi camilerin restorasyonu ise Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmakta. Başka şehirlerde bu çalışma daha hızlı tamamlanırken şehrimizde vatandaşımıza eziyete dönüşüyor.
E-88 ÇALIŞMASI 2 YILDIR BİTMEDİ
Yozgat her ne kadar siyaseten güçlü isimler çıkarmış bir şehir olsa da hizmetleri geç alan şehirler arasında yer alıyor. Şehir içinden geçen E-88 Karayolu'nun yapımı 2 seneye yakın bir süre devam ederken kaldırım çalışmaları ise halen devam ediyor. Geçtiğimiz yıl İl Koordinasyon Kurulu toplantısına da konu olan karayolu yapım işi için dönemin Karayolları 6. Bölge Müdürü Şenol Altıok yapılan çalışmalarda alt yapı tesislerinin çalışmalara engel olduğunu dile getirmişti. Her il de vardiya sistemi ile gece gündüz çalışılırken Yozgat'ta saat 17.00'da tamamlanan mesai için herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Uzun süren çalışmalarla şehir içi ulaşım tek şeride düşmüş Yozgatlılar trafik çilesi yaşamışlardı. Kısa bir süre önce biten yol çalışmaları sonrası kaldırım çalışmaları başladı. Belli bölgelerde duba ile yol daraltılarak çalışmalar sürdürülüyor.
VAKIFLARDA CAMİLERİ KAPATTI
Geçtiğimiz sene tadilat ve bakımlarının yapılması için Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon için kapatılan Arap Dede Cami, Fatih Cami ve Nakipzade Cami 1 seneyi aşkın süredir tadilatları tamamlanıp hizmete açılmadı. Fatih Cami'nde restorasyon için çalışmalar devam ederken, Tekke Mahallesi'nde bulunan Arap Dede Cami ve Köseoğlu Mahallesi'nde bulunan Nakipzade Cami kapısı kilitli bir şekilde kapalı bekliyor. Hiç bir çalışma yapılmayan camiler hakkında vatandaşlar konu cami olunca Yozgat Müftülüğü'nün yapmadığını düşünüyor. Ancak konu öyle değil. Camilerin restorasyon çalışmaları Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yetkisinde ve çalışmalar durmuş durumda.
KAPALI CAMİLERDEN DOLAYI VATANDAŞ TEPKİLİ
Bir seneye yakın süredir kapalı kalan camilerden dolayı da vatandaşlar tepkili. Diğer zamanlarda da sıkıntı yaşadıklarını dile getiren vatandaşlar özellikle Ramazan Ayı'nın gelmesi ile uzun süre teravih namazını kılmak için uzak camilere gitmek zorunda kaldıklarını dile getiriyorlar. Daha önce çalışmalarında tamamen durduğu camilerde namaz kılan vatandaşlar duruma tepkili. Köseoğlu Mahallesi sakinlerinden Nakipzade Cami'ne yakın bir yerde oturan İbrahim Aksoy isimli vatandaş halkın mağdur edildiğini dile getirdi. Aksoy," Yapılacak düzenlenecek dendi kapandı. 1 seneyi geçti çalışma daha bitecek. Cami yıkılsa yeniden yapılsa 1 sene zaman almazdı. Caminin çatısı sağlam, camları yerinde ve sağlam, içinin düzenlemesini yapıp açamadılar bir türlü. Bu vatandaş, bu cemaat nerede namaz kılıyor diye düşünen yok" ifadelerini kullandı.

Yorumlar