Dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde de ülkemizde bir vakaya rastlanmıştı. Ülke genelinde salgına dönüşmemesi için tedbirler alınırken okullarda tatil edilerek eğitime ara verildi.
ÖĞRENİME KORONAVİRÜS ARASI

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 16-30 Mart arası eğitime 2 hafta ara verilirken, Bozok Üniversitesi ise 16 Mart’tan itibaren eğitime 3 hafta ara verildiğini açıkladı.
BAKAN SELÇUK 2 HAFTALIK TATİLİ AÇIKLADI
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararların teknik detaylarını paylaştı. Toplantıda, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sağlığı için ülke genelindeki bütün okulların 16 Mart Pazartesi'den itibaren 30 Mart Pazartesi'ne kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesinin kararlaştırıldığını anımsatan Selçuk, "Sağlık Bakanlığımızın, salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirleriyle tüm dünyaya örnek olabileceğimiz Millî Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon ve internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazırdır." diye konuştu.
UZAKTAN EĞİTİM VERİLECEK
Selçuk, 16-30 Mart'taki 2 haftalık tatilde öğrencilerden ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek geçirmelerini rica etti. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren sunacakları alternatifler üzerinden, evdeki uzaktan eğitim süreçlerinin başlayacağını anımsatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Elazığ depremi sonrasında depremzede öğrencilerimizin telafi eğitiminde büyük kolaylıklar sunan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak ve bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitimle sürmesini sağlayacak. Bu kapsamda, ilk ve orta dereceli tüm okullarımızda haftalık ders programları yeniden yapılandırılarak EBA ile internet üzerinden ve TRT aracılığıyla da televizyon ekranlarından gerekli telafi eğitimi desteği sunulacak. Bununla ilgili olarak hangi teknolojiyle hangi içeriği hangi şekilde vereceğimize ilişkin bir altyapı hazırladık. Öğretim kademelerine göre hangi araç, internet mi, televizyon mu, diğer kanallar mı, tam gün mü, yarım gün mü, 24 saat mi, senkron mu, asenkron mu olacak bunlarla ilgili de tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette. Bunu sizlerle de paylaşacağız. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına hazırlanan öğrencilerimiz, EBA Akademik Destek platformu üzerinden, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında merkezi sınava hazırlanan öğrencilerimiz de yine EBA üzerinden sunduğumuz ücretsiz destek aracılığıyla hazırlıklarına devam edebileceklerdir. EBA kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi imkanı sağlandığını buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.
BOZOK ÜNİVERSİTESİNDE EĞİTİME 3 HAFTA ARA
Alınan tedbir kararları neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 16 Mart’tan itibaren 2 haftalık tatil ilan edilmesi sonrası üniversitelerde de okulların tatil edilmesi kararı alındı. Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantı sonrası eğitime ara verilmesini Bozok Üniversitesi’de,”Sevgili öğrencilerimiz, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre üniversitemizde 16 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim ve öğretime 3 hafta süre ile ara verilmiştir. Bu süreçte, kişisel sağlık ve hijyen konularına dikkat etmenizi eğitim ve diğer konularla ilgili olarak da web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi önemle rica ederiz” ifadeleri ile öğrencilerine duyurdu. Çoğunluğu şehir dışından gelen öğrencilerin tatil dolayısı ile memleketlerine dönmek istemesi üzerine Yozgat Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yoğunluklar yaşandı.

Yorumlar