Yozgat’ta İlköğretim Haftası kutlandı.
Okullar çiçek açtı

2021-2022 eğitim-öğretim yılı 'İlköğretim Haftası' korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle kutlandı. Yozgat’ta 6 bin 8 okul öncesi, 42 bin 249 temel eğitim, 23 bin 161 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplam 71 bin 419 öğrenci pandemi sürecinde verilen aranın ardından yeniden okullarıyla buluştu.
Pandemi sürecinde uzun süre online eğitim görev ve okullarından ayrı kalan öğrenciler, bu yıl 6 Eylül itibariyle yeniden okullarına döndü. Eğitim öğretimin başlamasının ardından, Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet İlkokulunda İlköğretim Haftası kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrencilerin oldukça heyecanlı olmaları dikkat çekti.
Törene Yozgat Vali Yardımcısı Engin Tok, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, daire müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Törende bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, , “Yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamış olmanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz. Ülke kalkınmasının temeli okuldur. Okul, insanın toplum için faydalı bir fert olarak yetiştirildiği yerdir” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, salgın sürecinde okullarımızda her türlü tedbir alınmış ve tüm süreçler titizlikle takip edildiğini aktardı.
İl Müdürü Yazıcı, “Çocuklarımızın okul haricindeki diğer yaşam alanlarında da yetişkinler olarak bizlerin salgın kurallarına uygun hareket etmemiz oldukça önemli ve elzemdir.Üzerinde gururla yaşadığımız aziz Vatanımız, Dünyanın en stratejik coğrafyasında bulunmaktadır. Bu nedenle, Vatanımıza ve Milletimize yönelik yapılan saldırı ve ihanetlerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğinin bilincindeyiz. Bu bilinçten hareketle; daha güçlü bir Türkiye için, maziden atiye giden kutlu yürüyüşümüzde Milletimizin kök değerleriyle bezenmiş, akademik bilgi ve beceriyle donatılmış ,Atatürk’ün ifadesiyle; “ fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmek öncellikli görev ve sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğun ifası için her türlü yorgunluk bizim için huzur ve mutluluk kaynağıdır. Bu huzurun tadıyla hemhal olan, yeryüzünün ve kalplerin baş mimarı saygıdeğer öğretmenlerimize, çocuklarımızı yetiştirip bizlere emanet eden kıymetli anne ve babalara şükranlarımı sunuyorum.
Eğitimin tüm süreçlerinde yardım ve destekleriyle moral ve motivasyonumuzu artıran Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, tüm Devlet Ricalimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisinin başkan ve üyelerine, İl Özel İdaresine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, diğer İl Müdürlüklerine, sivil toplum kuruluşlarına, birlikte çalışmaktan kıvanç duyduğum mesai arkadaşlarıma, güzel Yurdumuzu emanet edeceğimiz evlatlarımızın mutlu ve umutlu olmaları için fedakarca gayret eden öğretmen arkadaşlarıma ve eğitim çalışanlarına, velilerimize ve Yozgat Halkı’na teşekkür eder, yeni öğretim yılının İlimiz ve Ülkemize hayırlı olması, tüm çocukların neşe ve huzurlarının daim, bahtlarının açık olması temennisiyle, Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere ahirete irtihal eden öğretmenlerimizi minnet ve şükran ile anarak saygılarımı sunarım” dedi.
Öğrenciler tarafından hazırlanan şiirler okundu. Öğrenci velisinin konuşmasının ardından ‘Okuluna hoş geldin’ müzik dinletisi gerçekleştirildi. Halk oyunlarının gösterisinden sonra sekizinci sınıf öğrencileri, birinci sınıf öğrencilerine çiçek takdim etti.
Yozgat Vali Yardımcısı Engin Tok öğrencilerle birlikte ilk ders zilini çaldı. Vali Yardımcısı Tok, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ile birlikte sınıfları gezerek öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Yorumlar