Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı bireysel olarak alınan basit önlemler salgınla mücadelede büyük önem taşıyor.
ÖNLEMİNİZİ ALIN VİRÜSE DUR DEYİN

Özellikle temizlik kurallarına uymanın önemi çok fazla iken evde ve zorunluluk olarak dışarı çıkıldığında alınması gereken önlemler ise çok basit. Uzmanlar kişisel temizlikten, yapılması gerekenlere kadar birçok konuda vatandaşları uyarıyor.
SIK SIK SABUN VE SU İLE ELLERİNİZİ YIKAYIN
Uzmanlar koronavirüse karşı alınacak önlemlerde ilk olarak ellerin su ve sabunla sık sık yıkanması gerektiğini vurguluyor. Sokağa çıkıldığında ise soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle arada mesa konulması gerekiyor. Öksürme hapşırma gibi durumlarda tek kullanımlık mendillerin kullanılması önemli. Mendil olmadığı zamanlarda ise dirseğin iç kısmını kullanmak gerekiyor. Bu önlemler alınırken ellerin gözlere, ağza ve buruna değmemesi gerekiyor. Bulunulan ortamın sık sık havalandırılması gerekiyor. Kıyafetler yıkanırken dikkat edilmesi gereken sıcaklık ise 60-90 santigrat derece arasında olması. Kapı kolları, armatürler lavabolar gibi sık kullanılan alanların ise deterjanla günlük olarak temizlenmesi lazım. Aynı zamanda havlu terlik gibi malzemelerin kişilere özel olması gerekiyor. Evde ve iş yerlerinde hiçbir malzemeyi ortak kullanmamak gerekiyor. Kronik hastalığı olan ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerle temastan uzak durulmalı. Bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler tercih edilmesi gerekirken bol sıvı tüketmek, uyku düzenine riayet etmek önemli hususların başında geliyor. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes farlığı gibi durumlarda maske takarak sağlık kuruluşların başvurulması gerekiyor.
MASKE HASTA KİŞİLER İÇİN
Salgın süresince maske kullanımı önemli ancak maskeyi hasta kişilerin kullanması gerekiyor. Sağlıklı kişilerin maske kullanmasından ziyade öksürük hapşırık gibi durumu olan vatandaşların etrafa saçıntı yaratmaması için maske kullanması şart. Bu gibi bulguları olan vatandaşların evden çıkmaları zorunlu ise ağız ve burnunu mutlaka kapatması gerekiyor. Hatta temin etmekte sıkıntı yaşamazsa tıbbi maske kullanması gerekiyor. Steril eldiven kullanımına da dikkat çeken uzmanlar sağlık çalışanları dışında eldiven kullanırken kurallara uyulmaması durumunda hastalığın daha da yayılmasına davetiye çıkarıldığını dile getiriyor. Maske kullanımı öncesinde ise ellerin dezenfektan, su ve sabunla güzelce temizlenmesi gerekiyor. Hasta olmayanların maske kullanımı maskelerin israfı anlamına geliyor.
EVLERDE ALINACAK ÖNLEMLER
Koronavirüsün yüzeylere bağlı olarak tutunabilme süresi değişiklik gösteriyor. Plastiklerde 5 gün tutunabilen virüs cam üzerinde 4 gün çelik yüzeylerde ise 48 saat tutunma süresi var. Bu yüzden evlerde dezenfeksiyon yapılırken dezenfeksiyon aralığı buna göre ayarlanmalı. Evlerde sıklıkla kullanılan masalar, kapı kolları, elektrik düğmeleri, tuvalet gibi alanlar hergün temizlenerek dezenfekte edilmeli. Zeminler ve lavabolar gibi alanların günlük hayatta kullanılan temizlik malzemeleri ile temizlenmesi yeterli. Dezenfeksiyon yapılmak istenmesi durumunda ise Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen ürünlerin kullanılması gerekiyor. Çok kişinin değdiği alanların temizlenmesi sonrası ise alkol içeren dezenfektanlarla dezenfekte edilmesi de önemli bir husus. Dezenfeksiyonda evlerde bulunan çamaşır suları kullanılabilir ancak suya katılan çamaşır suyu oranı önemli. Suyun 10’da 1’i kadar çamaşır suyu kullanarak uygulamak gerekiyor. Aşırı çamaşır suyu kullanımında solunum yolu da olumsuz etkilenebiliyor.

Yorumlar