Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı yapmış olduğu eylemden dolayı Türkiye Barolar Birliği açıklamada bulundu.
Otizmli çocuklarımızın yanındayız

Aksaray Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli çocuklar için açılmış olan özel sınıfa tepki gösteren velilerin yanlış yaptığını belirten Türkiye Barolar Birliği ‘Otizm bir eksiklik değil farkındalıkdır’ diyerek velilere tepki gösterdi.

Velileri kınayan Türkiye Barolar Birliği,” Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz” dedi.

Bütün çocuklar değerlidir ve bütün çocuklar için eğitim şarttır diyen Türkiye Barolar Birliği,” Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu üzücü olay için gerekli soruşmanın başlatıldığını belirten Türkiye Barolar Birliği ,“Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz. Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız” ifadelerine yer verildi.

 

 

Yorumlar