ÖTV,KDV indirimi ve hurda teşviki ile sıfır araçlarda indirime gidilmesi ile ikinci el araç piyasalarında yaşanması beklenen fiyat düşüşü beklentinin altında kaldı.
ÖTV İNDİRİMİ BEKLENEN ETKİYİ YAPMADI

Araç alım satım işleri ile uğraşan galericilere sıfır araçlarda yapılan ÖTV ve KDV indiriminin ikinci el piyasasında ki yansımasını sorduk. Galericiler kısa süreli indirimlerin piyasayı çok etkilemediğini dile getirirken yaptıkları ek işlerle devamlılığı sağladıklarını belirttiler.
"İKİNCİ ELDE HAREKETLİLİK OLDU"
Z4 Auto sahibi Selahattin Ulaş,"Kasım, Aralık ayları itibari ile araç satışlarında bir artış yaşandı. Sıfır araç satışlarında kredi faizlerini bayiler sıfıra düşürdü.Bundan dolayı insanların alım gücü yükselmiş oldu. Buna bağlı olarak da insanlar ikinci araçlarını bayilerde değerlendirmek yerine bizim gibi galerilerde satmayı uygun buldular. İkinci el piyasasında da buna bağlı bir satış artışı yaşandı. ÖTV ve KDV indirimleri de bunu tetikleyen etkenlerden olmuş oldu. Sıfır araçlarda yapılan indirimler ikinci el araç satışlarını da oldukça etkiledi. İkinci el araç fiyatları düştükçe de piyasa hareketlendi. İşlerin devamlılığı açısından da sadece araç alım satımıyla sınırlı kalmıyoruz. Bu gibi işlerimizin yanında araç temizliği ve bakımına yönelik işlerde yapıyoruz. Boya koruma, düzeltme, seramik kaplama, güneş yanıklarını giderme gibi hizmetlerde veriyoruz" ifadelerini kullandı.
"ÖTV İNDİRİMİ İKİNCİ ELE ÇOK YANSIMADI"
100. Yıl Sanayi Sitesi'nde hizmet veren MSA Otocam ve Araç Satış işletmecisi Süleyman Altunok,"ÖTV ve KDV indirimi sıfırda yapılsa dahi ikinci el oto piyasasını da etkiliyor. İlimizde çok fazla sıfır araç satış bayisi yok. Genellikle ikinci el oto alım satımı gerçekleşiyor. ÖTV'nin düşmesi piyasayı canlandırmıştı ancak kredi faizlerinin yükselmesi piyasaları biraz daha durağanlaştırdı. Yıl sonu indirimlerinden dolayı halk sıfır araca yönelmiş durumda. ÖTV'nin ikinci el araçta direkt bir etkisi olmamakla birlikte halkın yönelmesine bağlı olarak araç fiyatlarında düşüş olmasına neden oluyor. Satıcılar devamlılık açısından indirime gitmek zorunda kalıyor. Bazı uygulamalar piyasaları hareketlendirse de son zamanlarda araç satışları durağan olduğu için ek işlerde yapıyoruz. Oto cam işinde de hizmet veriyoruz. Yani yaptığımız işleri çeşitlendiriyoruz. Araç camları, özellikle ön cam sürüş kalitesini etkilediği için halkımıza bu hizmetleri de veriyoruz. ÖTV, KDV indirimi gibi yöntemlerle piyasaların hareketlenmesini beklemek yerine farklı hizmetler sunarak işlerimizi devam ettirmek istiyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.
"UZUN SÜRELİ BİR İNDİRİM YAPILMALI"
Galericileri Sitesi içerisinde bulunan Reflex Oto Sahibi Burak Yılmazer,"Son zamanlarda devletimiz hurda teşviki ile ÖTV ve KDV'de indirime gitti. Sıfır aracın fiyatının düşmesi ikinci ele rağbeti artırmadı. Sıfır aracın alım satım durumu tamamen banka kredileri ile alakalı bir durum. Banka kredi faiz oranlarının yüksek seyretmesi bu durumda zaten çok fazla bir değişiklik yaşatmadı. ÖTV indirimi sonrası ikinci el araç fiyatlarında bir değişiklik yapmadı. Örnek verecek olursak hiç bir esnaf ÖTV indirimi geldi diye 30 Bin TL'ye sattığı aracın fiyatını 25 Bin TL'ye indirmez. ÖTV indiriminin devamı olmadığı için elde ki araçların sirkülasyonu sonrasında da fiyatlarda değişiklik olmaz. 1 yıl süre ile gündemde olan bir indirim olsa belki bir nebze değişiklik olur. Aralık ayı ile birlikte bu indirim kalkacağı için çok fazla bir etki sağlamayacak" dedi.

Yorumlar