Sorgun Belediyesi Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi Projesi kapsamında seminer düzenlendi.
Proje semineri

Proje kapsamında Atıksu Arıtma Tesisi yapım çalışmaları ile eş zamanlı olarak Sorgun Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’ne teknik destek sağlanarak kapasite güçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Tesisin, vatandaşlara yönelik çevresel farkındalık artırma etkinliği düzenlendi.
Program kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi Sorgun Meslek Yüksek Okulu’na proje tanıtımı yapıldı.
Program ile Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’ni anlatmak, Proje’nin görünürlüğünün sağlanmak, Meslek Yüksekokulu ile Sorgun Belediyesi işbirliğinin güçlenmesine katkı sağlanması amaçlandı.
Toplam 9 milyon avroluk bütçe ile hazırlanan atık su tesisinin, yüzde 85'i Avrupa Birliği, yüzde 6'sı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yüzde 9'u ise Sorgun Belediyesi tarafından finanse ediliyor.
Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, “9100 m3/gün kapasiteli Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi şehir merkezine yaklaşık 7 km uzakta bulunan Eğriöz Deresi yakınında inşa edilmektedir. Tesisin, Ağustos 2022’de devreye alınması planlanmaktadır. Proje sayesinde hem Eğriöz Deresi’nin hem de Gelingüllü Rezervuarının su kalitesinin iyileşmesine katkı sağlanacak”dedi.

Yorumlar