Yozgat’ta Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri alanında yapılan çalışmalar devam ediyor.
RAM’dan psikolojik destek

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri kapsamında 4 bin 308 kişiye ulaşıldı.
Yozgat’ta Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri alanında yapılan çalışmalar devam ediyor.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından öğrenci ve velilerine yönelik eğitim semineri veriliyor.
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yozgat’ta rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak yürütülen program, Rehberlik ve Araştırma Merkezi uzman kadrosuyla rehberliğin ilkeleri doğrultusunda merkez ilçe ve bağlı ilçe okullarına yönelik eğitim sürecinde bireylere desteğini sürdürmeye devam ettiği bildirildi.
Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz rehberliğin, bireylerin kendini gerçekleştirme ilkesinden hareketle çalışma bölgesinde bulunan ve rehberlik öğretmeni olmayan merkez ilçe, Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçeleri ve bağlı köy okulları da dahil olmak üzere en uzakta bulunan öğrenci, veli ve öğretmenlere dokunmak, onlarla bir araya gelmek için eğitim, konferans, seminer planlamalarının yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, her bireyin taşıdığı duygu, düşünce, yetenek, istek, güçlü ve zayıf yönleri ile edindikleri hedef ve bu hedeflere ulaşmak için izledikleri yol ve gösterdikleri çaba ile birbirlerinden farklılık gösterdiğine değinildi.
Açıklamada, “2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde rehber öğretmeni olmayan merkez ilçe ve bağlı köyler ile Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçe okullarımızda öğrenim gören 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik; Geleceği planlama, hedef belirleme ve üst öğretim kurumlarının tanıtımı 660, Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları 915, Akran baskısı ve akran arabuluculuğu konusunda 78, Sevgi Evlerinde barınan gençlerimize yönelik mahremiyet eğitimi kapsamında ergenlik dönemi ve özellikleri farkındalık eğitimi 25, Yozgat Bozok Üniversitesinde öğrenim görüp Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında barınan yükseköğretim öğrencilerine ''Uyum ve Motivasyon'' seminerleri 979, Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü öğrencilerine ''Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ve Özel Eğitim Hizmetleri süreç ve işleyiş'' konusunda 60, olmak üzere toplamda 2717 öğrenciye ulaşılmıştır. Öğretmen bilgilendirme süreçleri temelinde ''Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları'' 126 öğretmen, Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürlerine özel eğitim farkındalık toplantıları 75 öğretmen, özel eğitim sınıf ziyaretleri ve öğretmen bilgilendirme toplantıları 103 öğretmen, 2021-2022 yılı BİLSEM öğrenci seçme ve tanılama kapsamında 219 1-2-3-4. Sınıf sınıf öğretmenimize bilgilendirme eğitimleri verilmiştir. Sınıf rehberlik etkinliklerinin tanıtımı bilgilendirme toplantıları (Okul Müdürü, rehber öğretmen ve sınıf rehber öğretmenleri) 550 öğretmen, olmak üzere toplamda 1073 öğretmenimize eğitim verilmiştir. Rehber öğretmeni olmayan okullarımızın velilerine yönelik ''Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları'' konusunda 368 velimize farkındalık eğitimi verilmiştir. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) kapsamında çeşitli kamu kurum ve kuruluşunda çalışan 150 personele bağımlılıkla mücadele farkındalık eğitimi olmak üzere toplam 518 eğitim verilmiştir. 2021-2022 Eğitim-öğretim yılının birinci döneminde toplam 4 bin 308 bireye ulaşılmıştır”denildi.
Açıklamada, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin önleyici ve geliştirici işlevi ile özel eğitim hizmetlerinde farkındalık kazandırma bilincinin toplumun tüm kesimine, okul iklimine ve eğitim sürecine yansıması için planlanan okul temelli çalışmalar yıl boyu devam edeceğinin altı çizildi.

Yorumlar