Yozgat’ta hasatın ardından tarlada kalan ürün sapları balyalanarak satılıyor
Saman fiyatı arttı

Yozgat’ta kırsal alanlarda gerçekleştirilen buğday hasadının yapılması ile tarlada saman balya fiyatı düştü. Balyalandığında 20 kiloya kadar çıkan saman 13 liradan satılıyor.Yozgat’ta hasat sonrası saman ve balya çalışmalarına başlandı. Bir balya samanın 15 TL’ye kadar alıcı buluyor.
Yozgat’ta saman tüccarları tarafından ilgi görüyor. Ortalama 20 kilo olan saman balyası, kış aylarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri tarafından rağbet görüyor.
Hayvan yetiştiricileri bugünlerde saman ve balya toplama işine hız verdi. Bazı üreticiler saman topluyor bazıları da balya yaptırıyor. Bazı üreticiler sadece ihtiyacı kadar saman topluyor, bazıları da gelecek yılın ihtiyacını da biriktiriyor. Saman fiyatlarında ciddi bir artış yaşanıyor.
Balya fiyatları ise kilosuna göre değişiyor. Çiftçiler balyaladıkları samanları 13 liradan satıyor.
Türkiye’de son 4-5 yıldır saman fiyatları sık sık gündeme geldi. Özellikle tarladaki mahsulün az olduğu dönemlerde saman fiyatları da bu durumdan etkilendi ve saman fiyatları tavan yaptı. Bu durum da dönem dönem samanın gündemin yıldızı olmasını sağladı.
Biçerdöverlerin buğday hasadını saman karşılığında yapmasıyla saman değer kazanmaya başladı. Hayvan çiftçileri kış aylarında saman sıkıntısı yaşamamak için samanı tarlada satın alıyor. Biçerdöverlerin arkasına bağlanan aparatlarla toplanan saman balyalanarak satılıyor. (REŞİT ÜNAL)

 

Yorumlar