Gün geçtikçe bazı meslekler insan ilgisinin azalması ile birlikte ortadan kaybolup giderken meslek temsilcileri sanatlarını yaşatmak için çaba sarf ediyor. Yaz aylarının gelmesi düğün sezonunun açılması işlerde hareketlilik sağlarken mesleğini icra eden ustalar da durumdan memnnun.
"SANAT KAYBOLMUYOR, SANATKARLAR KAYBOLUYOR"

"İLGİ AZALMIYOR"
Doğan Yorgan işyeri sahibi Hacı Ahmet Doğan ilginin azalmadığını aynı seviyede devam ettiğini söyledi. Doğan,"Yorgan ve şark köşesi imalatı yapıyorum. Yozgat'ta ne iş yaparsanız yapın Mart ve Nisan ayları çok durgun geçer. İmalatçı olduğum için benim durumum biraz daha iyi. Geniş çaplı bir atölye kurdum. Makinelerimde var. Büyük bir sermaye koyup, makine aldım ancak insanlarımız hala el işçiliği istiyorlar. Makine işçiliği çok geri planda. İsteğin yüzde 85'i elde yapılan yorganlar. Bazen eskisi gibi yorgan alan oluyor mu sorusuna denk geliyoruz. 25 yıldır ustalık yapıyorum. Çıraklığımı falanda sayarsak 30 yıldır mesleğin içindeyim. Bu süre içerisinde yün yorganlara olan ilginin azaldığını hiç görmedim. 25 yıl önce istek ne ise şuanda da aynı değerinde. Nüfus artışı sonrası yeni nesil elyaf ürünleri tercih ediyorlar"dedi.
"MESLEK ODAMIZ SAHİP ÇIKMIYOR"
Doğan,"İşlerimizden yana çok fazla sıkıntımız yok. Ancak esnaf odalarımız var. Seçim zamanları hariç halimizin hatırımızın ne olduğunu soran yok. Seçim zamanında yanımıza geldiklerinde bu konuyu dillendirince de kötü oluyoruz. 25 yıldır esnafım oy zamanı haricinde kimse gelmedi. Devletin yaptığı desteklerden haber veren yok. Bir toplantı yapılıp bir araya gelmedik. Sahipsiz kalıyoruz. Mesela çırak bulamıyoruz. Okullar bahane gösteriliyor ancak çocukların okuması bahane değil. Bizler yanımızda çalıştıracağımız çocuklara yeterince para veremiyoruz. Sonra sanat kayboluyor deniyor. Sanat kaybolmuyor. Sanatkarlar kayboluyor" şeklinde konuştu.
"DÜĞÜN SEZONU İŞLERİMİZİ HIZLANDIRDI"
Eşi ile birlikte çalışan Enes Tekstil Sahibi Ruhi Çay,"İşlerimiz şuan sakin. Havalar biraz daha ısınırsa insanlar alışverişe çıkıyorlar bizimde işlerimiz hareketleniyor. İnsanlar alışveriş yapmasalar bile bakmaya geliyorlar. Düğün sezonunun yaklaşması işlerimizi hızlandırdı. İnsanların gelmeye başlamasından belli oluyor. Ekonomik olarak sıkıntı yaşanan bir kıştan çıktık. Hazır olan paramızı yedik. Şimdi para kazanmaya başlayacağız. Ürünlerimizin dikimlerini kendimiz yapıyoruz. Müşterilerin beğenisine sunuyoruz" ifadelerini kullandı.
KENDİ YAĞIMIZLA KAVRULMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Çeyiz Yorgan Evi sahibi ve yorgan ustası Musa Gözüyaşlı yorgan için halen gelenlerin olduğunu fakat ilginin eskisi kadar olmadığını dile getirdi. Hazır yorganlara nazaran yün yorganların daha sağlıklı olduğunu ancak fiyatı yüzünden elyaf ürünlerin tercih edildiğini söyleyen Gözüyaşlı",Yorgan için bizlere gelenler var. Hazır yorgan kullanan daha çok. Aslında yün yorganlar daha sağlıklı elyaf yorgana nazaran. Hazır elyaf ürünü yorganları kullanan daha çok bunun sebebi de daha uygun fiyatlı olması. Yün yorganlar el işçiliği olduğundan biraz daha pahalı. Yazları işler daha iyi kış mevsiminde durgunlaşıyor. Dükkan kirası için çalışıyoruz. Eleman bulamıyoruz çalıştıracak. Çırak yetişmiyor. İşler düşük, çok para vermiyorsun. Çalışmak için gelense bana ne kadar vereceksin diyor daha hiç bir iş yapmadan. Piyasa şartları ağır. Kendi yağımızda kavrulmaya çalışıyoruz. Belki de bu mesleğin son temsilcileriyiz. Farklı ürünlerde ekleyerek satışı artırmaya çalışıyoruz. Makine ile yapmaya çalışıyoruz. Yeni ürünleri tezgaha koyunca biraz para kazanmaya başladık" diye konuştu.

Yorumlar