Sarıkaya’da süt üretim işletmecileri bir araya gelerek Sınırlı Sorumlu Ilısu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu.
Sarıkaya’da güç birliği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) en fazla proje sunarak destek alan ilçelerin başında gelen Sarıkaya’da üreticiler bir araya gelerek kooperatif kurdu.
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta tarımsal kalkınmaya yönelik ilk adım Sarıkaya’da atıldı. Üreticiler güçlerini birleştirerek tarımsal kalkınmaya yönelik önemli bir adım atan üreticiler, fiyat belirlemesinde de önemli rol oynayacaklar.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Yozgat’ın hibe desteklerinden önemli pay aldığını belirterek, modern üretime geçişin de hızlandığını söyledi.
Türker, Sarıkaya’nın TKDK IPARD programlarından en fazla yararlanan ilçelerinin başında geldiğine dikkat çekerek, “Sarıkaya’da üreticiler yatırım değeri 79,8 Milyon TL olan 64 projeye 42,2 Milyon TL hibe desteği aldı. Sarıkaya’da en fazla modern hayvan işletmeleri bulunuyor” dedi.
Sarıkaya’da süt ve besi sığırcılığının gelişimine yönelik kooperatif kurulması yönünde telkinlerde bulunduklarına değinen Türker, işletme sahiplerinin bir araya gelerek Sınırlı Sorumlu Ilısu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurduklarını kaydetti.
Kooperatifinin Sarıkaya’ya önemli getirisi olacağının altını çizen Türker, “Öncelikle işletme sahipleri bir araya gelmiş güçlerini birleştirmiş ve çiftliklerinde üretilen sütü, ulusal süt konsey fiyatının bile üzerinde 3 TL + %10 Prim + KDV olacak şekilde pazarlama imkanına kavuşmuşlardır. Firma ile yapılan anlaşmalarında küçük süt üreticisine de bu fiyatın uygulanmasını şart koşmuşlardır. Küçük aile işletmelerimiz de bu sayede sütünü aynı fiyattan satabileceklerdir. Ayrıca firmalardan sattıkları sütün karşılığında yem de almayacaklar ürünlerinin tam ücretini alacaklardır. Kooperatif aracılığı ile büyük bir yem tedarikçisi ile piyasa fiyatlarından daha indirimli yem tedarik anlaşması da yapılmıştır. Şuanda faal olarak bu işlemler devam etmektedir.
Kooperatifin daha büyük ve önemli yararı ise bölge tarımına olmuştur ve gelecekte de olacaktır. Kooperatif 302 Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Makine Parkları tedbirinden tarafımıza son model 1 adet mısır biçerdöver makinesi ve 1 adet normal biçerdöver için başvuru yapmışlar ve desteklenmeye hak kazanmışlardır. Bu makinalarımız kendinden yürür motorlu olup son teknolojiyi bünyesinde barındırmaktadır. Mısır biçerdöverinin fiyatı 3 milyon 259 bin TL, biçerdöverin fiyatı 1 milyon 244 bin TL vergisiz fiyatlarıdır. Bilindiği üzere IPARD projelerinde KDV, ÖTV vb. gibi verilerden faydalanıcı muaf tutulmaktadır. Toplam yatırım tutarı 4 milyon 503 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Sadece bir proje ile Kırsala tek kalemde 4 milyon 503 bin TL yatırım yapılmış olup Kooperatife ise 2 milyon 359 bin 675 TL tutarında bir ödeme yapılacaktır.
Bölgede kurulan bu kooperatif bir çarpan etkisi oluşturmuştur. Bunu şu örnekle verebiliriz. Kooperatif Sarıkaya ve Boğazlıyan çiftçileri ile mısır ekim sözleşmesi yapmıştır. Çiftçilere tohum ve gübre desteği verecek, ürünler yetiştiğinde ise Kooperatifin kendisine ait Mısır Biçme biçerdöveri ve kamyonu ile çiftçinin tarlasına giderek ürününü alacaktır. Bunun akabinde ise çiftçiye ton başı 270 TL ödeme gerçekleştirecektir. Sarıkaya’da ve Boğazlıyan’da sadece mısır için ekim alanı 6 bin dönümü bulacaktır. Toplamda 50 bin ton mısır silajı üretimi gerçekleşecek, modern hayvancılık işletmelerimiz ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Fazla kalan miktarının ise il dışına pazarlanması planlanmaktadır. Sözleşmeli ürün sadece mısır silajı ile kalmayacak olup yem bitkileri yonca, fiğ, korunga, arpada da büyük çaplı artış olacaktır. Kooperatif bu biçerdöverler ile hem kendi gelir elde edecek hem de çiftçiye destek olacaktır. Kurulan bir Kooperatifin yöreye ne kadar katma değer kattığını ve tarım ürünlerinin nasıl değiştirdiğini buradan görebiliriz. Biz Yozgat ilinde daha çok kooperatifin hayata geçmesini ve devlet desteklerinden yararlanmasını istiyoruz. Kendilerine her türlü yardımı ve rehberliği göstereceğiz. Yeni kurulacak olan kooperatiflerin hayırlı olmasını diliyor ve projelerini bekliyoruz” dedi.

Yorumlar