Pazar günü yapılan seçimin sonuçları ülke gündeminde hala konuşulurken Yozgat'ta da durum ülke geneli ile aynı devam ediyor. Kurulduğu günden bu zamana Yozgat'ta oyunu her seçimde daha da artıran AK Parti'nin oyu ilk kez düşerken, Recep Tayyip Erdoğan'ın oyu rekor...

SEÇMEN MESAJINI VERDİ

Pazar günü yapılan seçimin sonuçları ülke gündeminde hala konuşulurken Yozgat'ta da durum ülke geneli ile aynı devam ediyor. Kurulduğu günden bu zamana Yozgat'ta oyunu her seçimde daha da artıran AK Parti'nin oyu ilk kez düşerken, Recep Tayyip Erdoğan'ın oyu rekor seviyelere kadar ulaştı. 
Yozgatlı seçmen Cumhurbaşkanlığı'nda kararını değiştirmezken, milletvekili seçimlerinde partilere net bir mesaj verdi. Uzun süredir 3 partinin aynı anda milletvekili çıkarmadığı Yozgat'ta AK Parti 2, MHP 1, CHP 1 milletvekili çıkardı.
ERDOĞAN YÜKSELTTİ, AK PARTİ DÜŞÜRDÜ
25 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde Yozgatlı seçmen Cumhurbaşkanı seçiminde desteğini artırarak yine Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullanırken, milletvekili seçimlerinde ise tam tersi bir tavırla önceki seçimde 4-0'lık bir AK Parti tablosunu 2-1-1'e çevirdi. 2 Milletvekili AK Parti'den çıkarken, 1 Milletvekili MHP, 1 Milletvekili de CHP'den meclise gitmeye hak kazandı. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde oyunu yüzde 64,8'e çıkaran AK Parti Yozgat'ın 4 milletvekilini birden almış Bekir Bozdağ,Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer'i meclise göndermişti. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda yine AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'a destek veren Yozgatlı seçmen yüzde 25,73 hayır oyuna karşı yüzde 74,27 evet demişti.
ERDOĞAN'A TAM DESTEK
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yozgat genelinde kullanılan 256 Bin 62 oyun 188 Bin 28'ini alan Recep Tayyip Erdoğan Yozgatlı'nın yüzde 75,49 oranında teveccühünü görmüş oldu. 36 Bin 701 oy alan Muharrem İnce yüzde 14,74'lük bir kesime hitap ederken, ilk defa seçmen karşısına çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise 20 Bin 743 oy alarak Yozgat'ta yüzde 8,33'lük kesimin oyunu almış oldu. 2 Bin 430 oy alan Temel Karamollaoğlu ise yüzde 1'in altında kaldı. Recep Tayyip Erdoğan partisi AK Parti ile yada bireysel girdiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yozgat seçmeninden artan bir destek gördü.
MHP'DEN GERİ DÖNÜŞ
Sandığa giden seçmen Cumhurbaşkanlığı'nda Recep Tayyip Erdoğan'a desteğini tam verirken milletvekili seçiminde Erdoğan'ın partisi AK Parti'ye aynı teveccühü göstermedi. Erdoğan'ın kullanılan 256 Bin 62 oyun 188 Bin 28'ini almasına rağmen milletvekili adayları 138 Bin 247'sini ancak alabildi. Önceki dönemde 4 milletvekilini birden alan AK Parti bu kez 2 milletvekili çıkarabildi. 1 Kasım 2015'te oyunu 65 Bin'den 30 Bin'e düşüren MHP milletvekili çıkaramamıştı. Bu seçimlerde aday tercihiyle ve çalışmasıyla oyunu geri alan ve 64 Bin'e yükselten MHP bir milletvekilini meclise gönderme hakkını kazandı. Kasım 2015'te 17 Bin 904 oy alabilen CHP ise topladığı 30 Bin 135 oyla oylarını yükseltirken Millet İttifakı'nın toplamda aldığı 52 Bin 342 oyla ise bir milletvekili çıkarma hakkını kazandı. Recep Tayyip Erdoğan yönetiminden memnun olduğunu sandığa yansıtan Yozgatlı seçmen, Erdoğan'a da bir mesaj vermiş oldu.

Yorumlar