Çorum Şeker Fabrikasının uyguladığı kota cezası hakkında bilgi almak amacıyla yazılı bir talepte bulunduğunu söyleyen Yozgat MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef,"Yerköy ilçesinde üretim yapan şeker pancarı çiftçilerimiz Çorum Şeker Fabrikasına teslim ettikleri ürünlerin bedellerini bankalar aracılığıyla almaya başladı. Bankaya giden...

Sedef:"Kota cezasını takip edeceğiz"

Çorum Şeker Fabrikasının uyguladığı kota cezası hakkında bilgi almak amacıyla yazılı bir talepte bulunduğunu söyleyen Yozgat MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef,"Yerköy ilçesinde üretim yapan şeker pancarı çiftçilerimiz Çorum Şeker Fabrikasına teslim ettikleri ürünlerin bedellerini bankalar aracılığıyla almaya başladı. Bankaya giden çiftçilerimizin birçoğunun alacaklarında kesinti olduğu, kotalarını tutturamadıkları ve bu sebeple caza-i işleme tabii tutulduklarını öğrendim. Geçtiğimiz yılın üretiminde tohum ve gübre de sıkıntı olduğunu dile getiren çiftçimiz aynı zamanda Gelin Güllü Gölet’inden de kısıtlı su aldıklarını dillendirmekteler. Girdi maliyetleriyle başı zaten belâda olan çiftçimiz birde bu tür yaptırımlarla mücadele edecek takati kalmamıştır. Bu sebeple tarafıma ulaşan şikâyetlere çözüm aramak için Çorum Şeker Fabrikasına konu hakkında bilgi almak üzere yazılı bir talepte bulundum. Gelen sonuçlara göre konuyu hep birlikte takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Sedef'in Çorum Şeker Fabrikası'na ilettiği metin ise şu şekilde;"Kurumumuza ait Çorum Şeker Fabrikasına Yozgat bölgesinde çiftçilik yapan hemşerilerimiz pancar teslim etmektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan sözleşmeler neticesinde kotasını tutturamayan çiftçilerimizin birçoğuna ceza-i işlem uygulandığı tarafımıza vatandaşlar tarafından bildirilmiştir. Bu kapsamda sorularıma ivedilikle cevap verilmesini rica ederim. Yozgat bölgesinden kaç adet çiftçi kurumumuza kaç ton şeker pancarı teslim etmiştir? Kurumumuza Yozgat bölgesinden şeker pancarı teslim eden çiftçilerin sözleşme kotaları ve teslim ettikleri pancar miktarı ne kadardır? Kurumumuza Yozgat bölgesinden şeker pancarı teslim eden çiftçilerimizin kaçına ne kadar ceza uygulanmıştır?"

Yorumlar