Yozgat’ta inşa edilen T tipi kapalı ve açık cezaevi bu yıl hizmete açılacak
ŞEHİR GİBİ CEZAEVİ

Adalet Bakanlığı tarafından Yozgat’ta 288 bin 114 metrekarelik alanda yapımına başlanılan, 2 bin 500 kişilik kapasiteye sahip olacak şekilde inşa edilen ve adeta bir ilçe büyüklüğündeki yeni cezaevi projesinde sona gelindi.
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Yozgat'ta yapılan 2 bin 500 kişilik T tipi kapalı ve açık cezaevinin önümüzdeki günler içerisinde hizmete açılacağını söyledi.
Başsavcı Hasan Uçak, Musabeyli bölgesinde planlanan T1 ve T2 Tipi Kapalı, Açık Kampüs Cezaevi inşaatının tamamlandığını, kısa bir süre içerisinde hizmete açılacağını kaydetti.
Başsavcı Uçak, hükümlü ve tutuklunun kalacağı T Kampus Cezaevinde görev yapmak üzere alınan, halen Silivri, Eskişehir, Afyon gibi illerde geçici olarak görevlendirilen personelin bakanlık tarafından geçici görevlerinin kaldırılarak, Yozgat’a geleceklerini bildirdi.
Yozgat’ta yaklaşık 500 kişilik bir personel, 3 yeni cezaevi müdürü görevlendirmesinin yapıldığını hatırlatan Başsavcı Uçak, ‘’E Tipi kapalı cezaevinde 900 mahkum bulunmaktadır. Pandemi sürecinde aldığımız önlemlerle şuan için Covid-19 hastalığı olan bir hükümlü bulunmamaktadır. Yozgat’ımız açısından ekonomik ve sosyal anlamda da şehre büyük katkısının olacağını düşündüğümüz Adalet Eğitim Merkezi kısa bir süre önce hizmete açıldı. Eğitim Merkezimiz Yozgat’a ekonomik ve sosyal anlamda önemli katkı sağlayacaktır’’ dedi.
FABRİKA GİBİ ÇALIŞACAK
T Tipi açık cezaevi bünyesinde kurulacak atölyelerde yapılacak üretimle, hükümlü ve tutuklalar iş sahibi olacak, üretimleriyle ülke ekonomisine katkıda bulunacak.
Tayip Köyü yakınlarındaki 288 bin 114 metrekarelik alanda yapımına başlanılan 2 adet T tipi ve Açık Cezaevi binası ile 100 daireli 5 bloktan oluşan lojmanın tamamlandığı bildirildi. T tipi Cezaevi’nde kurulacak atölyelerin fabrika gibi çalışacağı belirtilerken, hükümlü ve tutukluların kaldıkları süre içerisinde iş sahibi olacağını, çalışmaları karşılığında ücretlerini alıp, sigortaları da yatırılacak. Cezaevi bünyesinde kurulacak atölyelerde talep edilen mobilyadan tekstile, mutfaktan hediyelik eşyaya bir çok farklı alanda üretim yapılacak.
Adalet Bakanlığı’nın yüksek güvenlik standartlarında yapılan projenin teslimi pandemi nedeniyle bu yıl sarktı. HABER MERKEZİ

Yorumlar