Ülke genelinde 9 Eylül Pazartesi günü 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı başlayacak. Evlerinin okula mesafesinden dolayı servis ile okula gidecek öğrencilerin ailelerini servis telaşı sardı.
SERVİSLER YENİ EĞİTİM YILINA HAZIR

Pazartesi günü açılacak okullara servis ile gidecek öğrenciler için servis firmaları hazırlıklarını tamamladı ve öğrenci kayıtları yapmaya devam ediyorlar.
SERVİS TELAŞI DEVAM EDİYOR
2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başlangıcı öncesi Milli Eğitim Müdürlükleri, okullar, öğretmenler, aileler ve öğrenciler hazırlıklarını tamamlarken öğrencilerin okula giderken kullandıkları servislerde yeni eğitim öğretim yılına hazır bir şekilde öğrenci kayıtlarına devam ediyorlar. Her sene olduğu gibi bu sene de vatandaşlar evlatlarını emanet edecekleri firmaları titizlikle araştırırken pek çok aile uygun fiyatlı servis araçlarını araştırıyor. Aileler ucuz ve kaliteli taşıma yapan firma bulma çalışmalarını sürdürürken taşıma işi yapan servis firmaları ise yaşanan artışlar sonrası fiyatların bir seviyede tutulması gerektiğini dile getiriyor. Geçtiğimiz yıl öğrenci başına 130 TL olan servis fiyatları bu sene 160 TL olarak açıklandı.
“AİLELERİN GÖZÜ ARKADA KALMASIN”
Gümüştur öğrenci servis şoförü İhsan Arslan geçen sene ile bu sene arasında ki fiyat farkının 30 TL olduğunu bununda akaryakıt ve yedek parçaya gelen zamlar sonrasında nerede ise yeterli olmadığını dile getirdi. Arslani,” Geçen sene öğrencilerimizi 130 TL’den taşıdık. Bu sene öğrenci kayıtlarımız 160 TL olarak belirlendi. Bu artışlarda en büyük etken geçen seneden bu zamana kadar akaryakıt ve yedek parçaya gelen zamlar oldu. Bazı öğrenci velileri geçtiğimiz yılın fiyatları ile kayıt yapmamız için bizlere ricada bulunuyorlar. Ancak gelen zamlar sonrası kazanç olmadığı gibi nerede ise yeni gelen kurallar sonrası zarar eder hale bile geldik. 30 TL gibi bir fiyat farkı oldu bu sene. Bu artışta ancak araçlarımız yakıtını çalışan şoförlerin maaşını çıkarıyor. Aman aman bir karla yapılan bir iş değil. En uzak mesafe olarak TOKİ bölgesinden öğrenci alıyoruz. Öğrencileri sabah evlerinden alıp akşam çıkışında ise tekrar evlerine bırakıyoruz. Öğrencilerimizin hayatları bize emanet iken bizde onların konforunu ve emniyetini düşünerek hareket ediyoruz. Ailelerin gözleri arkada kalmasın diye azami özen gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.
“KEŞKE YAKIT DÜŞÜK OLSA DAHA UCUZA TAŞISAK”
Eymen Tur sahibi Serkan Arslan ise gelen fiyat artışının yetmeyeceğini ancak vatandaşlarında durumlarının iyi olmamasından dolayı çok fazla zorlamadıklarını dile getirdi. Arslan,” Eymen Tur olarak öğrenci servis taşımacılığı yapıyoruz. Okulların açılmasına artık günler değil saatler kaldı diyebiliriz. Servis kayıtlarımız da devam ediyor. 160 TL olarak servis ücretlerimiz belirlendi. Geçen sene ki fiyatımızla arasında 30 TL var. Bu artış bile bizi kurtarmaz aslında ama vatandaşımızın da durumu çok iyi olmadığında bizler fazla zorlamak istemiyoruz. Ancak işin bir başka tarafı var ki servis işi yapan arkadaşlarımız öğrenci kaydı alamadıkça fiyatları aşağı çekiyorlar. Bu durumda bizleri zora sokuyor. Mazotun fiyatı ortada, artan döviz sonrası yedek parça fiyatları ortada. Keşke mazot ucuz olsa, parça ucuz olsa, araç servisleri ucuz olsa bizde en ucuz hali ile taşısak. Vatandaşımız ve kıymetli evlatlarımız için en konforlu, en güvenli hizmeti vermeye çalışıyoruz” dedi.

Yorumlar