Yozgat’ın manevi önderlerinden Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin Hocaefendi, doğumunun 113. yılı münasebetiyle düzenlenen programla rahmetle anıldı. Sorgun ilçesi Ağcın ve Günpınar köyleri arasında yaptırılan mesire alanında, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı (AŞK) tarafından organize edilen anma program, Kuran’ı Kerim okunması ile başladı.
Şeyhzade Ahmet Efendi rahmetle anıldı

AÇILIŞ KONUŞMASINI ŞAKİR ERGİN YAPTI
Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, yaptırılan çeşme, mescid ve mesire alanının yapılış aşamasını anlattı.Ergin, “Buranın peyzajının yapılması için sayın Rektörden rica ettim. Bozok Üniversitesinden Peyzaj ve mimarı görevlendirirdi. Burayı gördüler ölçüleri aldılar ve plan yaptılar. Orman genel müdürlüğünden 850 tane fidan aldık. Sorgun Belediyesi ve Yozgatlı hemşerilerimizin desteği ile fidan sayısını bin adedin üzerine çıkardık. Kış şartlarından dolayı dikemedik. Bu görünen fidanları Mart ayında diktik. İnşallah fidanlar büyüdüğünde buraları yeşile bürünmüş olacak” söyledi.
"KALBEN BURADAYIM"
Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Celal Köse, “Buraya bugün Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin Hoca efendimizin 113’ncü doğum yıldönümü münasebetiyle burada toplanmış bulunmaktayız. Organize eden herkese teşekkür ediyorum. Buraya her ne kadar belediye başkanı sıfatı ile gelmiş olsam da kalben ruhen ve gönülden de burada olduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah bizler bundan sonraki hayatımızda vakfımızın devamlı hizmetinde olacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.
"TANIŞMA İMKANI BULAMADIM"
Vali Kadir Çakır ise, programda yaptığı konuşmada, “Ben Kırşehirliyim. Toprağının toprağına karıştığı suyunun suyuna, havasının havasına karıştığı bir şehirden geldim. Yaklaşık 7 aydır buradayım. Bizim çocukluğumuz Şeyhzade Ahmet Efendi’nin menkıbeleri ile geçti. O zaman hayattaydı ama çocuktuk, tanışma gelme imkanı olmadı. Ama buraya gelen büyüklerimiz hep onu anlattılar. Allah nasip etti bize yıllar sonra burada görev yapma imkanı bulduk. Belki kendilerini göremedik ama daha yakından tanıma imkanımız oldu” diye konuştu.

Yorumlar