Soğan üretecileri artan maliyetler nedeniyle zarar ettiklerini ileri sürdü.
Soğan göz yaşarttı

Türkiye'nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat'ta soğan hasadı başladı. Tarlalarda işçilerin elleriyle toplayıp, saplarını kestikleri kuru soğanlar, çuvallara doldurulduktan sonra kamyonlara yüklenerek Türkiye'nin çeşitli bölgelerine sevk ediliyor. tarımsal üretimlerinden olan kuru soğan, Anadolu insanının sofralarının da baş tacı olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz yıl dekardan alınan soğan veriminin bir önceki yıla oranla daha fazla olması çiftçinin yüzünü güldürürken, fiyatının düşük olması sevinci hüzne çevirdi.
Çekerek’e bağlı Çandır köyünde bulunan tarlalarda soğan hasadı, çevre illerinden gelen işçiler tarafından yapılıyor. Tarlada 60 kuruş olan soğanın kilosu markette ise 3 liradan satılıyor.
Türkiye’nin farklı bölgelerinden Yozgat’a gelen tarım işçileri, soğan hasadı için erken saatlerden itibaren tarlada çalışmaya başlıyor. Kurumuş soğanların sökümünü yapıp çuvallara dolduran işçilerin soğanları kamyonlara yüklenip satışa hazır hale getiriliyor.
Soğan tarlasında çalışan işçilerden Adem Sakın, bu yıl 10 ton verim elde edebileceklerini belirterek tarlada soğanın 70 kuruşa satıldığını dile getirdi. Sakın, “Tarlada soğan fiyatının 1 TL’nin üzerinde olması gerekiyor.
Maliyetler çok yüksek çiftçi bu fiyata zarar ediyor. Tarladan 60-70 kuruşa alınan soğanlar marketlerde 2-3 liraya satılıyor” dedi.

Yorumlar