Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kadın ve Aile Koordinatörlüğü Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür Merkezi'nde Avukat Gülden Sönmez'in katılımı ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
SÖNMEZ:"MÜSLÜMANLAR OLARAK GÜÇLÜ OLMALIYIZ"

Müslüman kadınların güçlü ve aktif olmaları gerektiği, Doğu Türkistan da zulüm gören işkence ve tecavüz gören hanımlara olan destekler, Mavi Marmara da şehit olanlar Müslüman'a atılan mermiler ve Doğu Türkistan da kardeşlik projesi adı altında yapılan zulüm üzerine yapılan söyleşiye bayanlar yoğun ilgi gösterdiler.
"ASIL GAYEMİZDEN UZAKLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"
TÜGVA Yozgat İl Kadın ve Aile Koordinatörü Ruziye Öngel Büyük Sinema Kültür Merkezi'nde yapılan söyleşi öncesi bir açılış konuşması yaptı. Öngel,"İçtimai hayatımızda pek çok savrulma ve yozlaşmaya sebep olan ideolojilerin etkisiyle yaşadığımız bu çağda, tüm bu ideolojilerin konulara bir rol biçip bizi asıl gayemizden uzaklaştırmaya çalıştığına şahit oluyoruz. Bizler Müslüman kadınlar olarak tüm bu yozlaşma ve savrulmaya karşı sadece yüce Allah’ın ve Resulünün bize bildirdiği ölçülerle hareket etmemiz gerektiği hakikati ile Allah’ın davasına hizmet edenlerden ilham almamız gerektiğini düşünüyoruz. Eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz Allah’ta size yardım edip ayaklarımızı sabit ve sağlam tutacaktır. Bu düşünce ile çıktığımız bu yolda varlığını her daim yanımda hissettiğim Belediye Başkanı Celal Köse ve desteklerini esirgemeyen Belediye Başkan Yardımcıları Murat Tanışman, Serdar Açıkgöz ve Hasan Erol beyefendiye ayrıca bu yolda bana yoldaş olan yönetim kurulu arkadaşlarıma ve siz değerli katılımcılara teşekkür ederim. Gayemi yerine getirmek için davette bulunduğum ve bu yoğun iş temposunda bizleri kırmayıp davetimize icabet eden Gülden Sönmez hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi sunarım" ifadelerini kullandı.
"BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ"
Konuşmasına Müslümanların birlik ve beraberlikle hareket etmesi gerektiği düşüncelerine değinerek başlayan Avukat Gülden Sönmez, "Çok zor bir zamanın Müslümanlıyız. Yönümüzü ne tarafa çevirsek her tarafımızda bir acı, gözyaşı, zulme uğrayan bir topluluk var. Ne tarafa yardım göndereceğimizi şaşırmış durumdayız. Mesala Doğu Türkistan, evlerine zorla Çinli adamlar yerleştirilip zorla onlarla evlendirilen Doğu Türkistan. Bunlar damıtılan bilgilerden öğrendiğimiz kadar olan kısmı. Bilgiye ulaşmanın bu çağda bile bu teknoloji ile zor olduğu bir durumdan bahsediyoruz. Öyle ki daha duymadığımız ne zulümler var. Neden hep Müslümanlar zarar görüyor diye soruyor insan neden susturuyoruz. Müslüman olarak hep tecavüze tacize uğrayan biziz ve susuyoruz. Allah kimseye zulüm göstermesin tabiî ki diğer dinlere mensup dindeki kadınlara da zulüm göstermesin bunu istenmeyiz. Ama bir Yahudi kadının saçının teline dokunulduğunu, sözlü bir tacizde bulunulduğunu duymuyoruz. Çünkü kimse buna cesaret edemiyor, etmiyor. Peki, neden Müslüman kadın bu kadar ucuz olarak görülüyor. Bu bir kader değil ve Kuran-ı Kerim’de de bunun bir kader olmadığı yazıyor. Güçlü olmamızı söyleyen bir dinin mensuplarıyız. Müslümanlar birbirleri ile didişmeyi bırakmalı ve haklarını korumalıdır. Biz sadece Türkiye’de yaşayan Müslümanlardan ibaret değiliz ve Bütün Müslümanlar olarak birbirimize sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar