Eğitimini yüksek öğretim kurumlarında devam ettirmek isteyen öğrencilerin YKS sınav sonuçlarının açıklanması sonrası üniversitelerin taban puanlarının yer aldığı tercih kitapçığı da yayınlandı.
SONUÇLAR AÇIKLANDI SIRA TERCİHTE

23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak tercihler öncesi öğrenciler hayalini kurdukları bölümlerde okuyabilmek için yayınlanan tercih kılavuzu üzerinden araştırmalarına başladı.
TERCİHLER İÇİN ARAŞTIRMALAR BAŞLADI
Yükseköğretim kurumlarında eğitim hayatına devam edebilmek için öğrenciler 15-16 Haziran tarihlerinde yapılan YKS sınavında ter dökmüşler sınav sonuçları da geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Öğrenciler açıklanan sınav sonuçları sonrası araştırmalarına başlarken ÖSYM resmi sitesinden YKS tercih kılavuzunu ve üniversitelerin kontenjanlarını yayınladı. YKS'de Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ile Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık'tan 1'er, Yabancı Dil'den ise 5 birincinin çıktığı açıklanırken 2 ve 4 yıllık programların taban puanları ve kontenjan sayıları açıklandı. Öğrenciler ise kendi sınav sonuçlarına göre yerleşebilecekleri yükseköğretim kurumlarının araştırmasına başladılar.
TERCİHLERDE YÖK ATLAS YARDIMCI OLACAK
2016 yılında tanıtımı yapılan ve tercihlerde öğrencilerin en büyük yardımcılarından birisi olan YÖK Atlas (Yükseköğretim Program Atlası) 2019 tercih sürecinde de öğrencilerin en büyük yardımcısı olacak. Geçtiğimiz yıllara ek olarak bu sene ki tercihlerde öğrenciler ve tercih yönlendirmesi için çalışma yapacak eğitimciler için faydalı olacağına inanılan Meslek Atlası ve Tercih Atlası olmak üzere iki yeni modül daha olacak. “Öğrenci Dostu Yeni YÖK” parolası ile çalışma yapan YÖK böylece yeni bir hizmeti daha öğrencilere sunmuş oldu. Öğrenciler ve aileleri okullarında bulunan rehberlik uzmanlarının yanı sıra ilimiz merkezi ve ilçelerde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezleri’nden de yardım alabilecek.
TERCİHLER 23-29 TEMMUZ ARASINDA YAPILACAK
15-16 Haziran tarihlerinde yapılan YKS sınavına giren öğrenciler hayalini kurdukları yükseköğretim programlarında okuyabilmek için ter döktüler. Sınav sonrası itirazları ve sınav kâğıtlarını değerlendiren ÖSYM geçtiğimiz hafta sınav sonuçlarını açıkladı. Sınav sonuçlarının açıklanması sonrası ise yükseköğretim kurumlarının taban puanlarını ve kontenjan sayılarını gösteren tercih kılavuzları yayınlandı. Açıklanan kılavuzlarda ki bilgilere göre araştırmalarına başlayan adaylar YÖK Atlas ve Rehberlik uzmanlarının da yardımları ile kendilerine en uygun gördükleri bölümleri tercih edecekken, tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında tamamlanacak. Terciler ÖSYM sitesi üzerinden dijital ortamda yapılacak.

 

Yorumlar