Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından 19 Mayıs 2022 tarihinde "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" Gençlik ve Doğa Yürüyüşü yapılacak.
SORGED’den gençlik ve doğa yürüyüşü

SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mus-tafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103’üncü yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla Çamlık Milli Parkı'nda Gençlik ve Doğa yürüyüşü düzenleyerek kutlaya-caklarını söyledi.
Başkan Uğuz, “Sevgili Gençler, Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Bu anlamlı günde Gençlik ve Doğa yürüyüşümüze katılımınızı bekliyoruz. Yozgat Çam-lık Milli Parkı 1958 yılında milli park ilan edilmiştir. 264 hektarlık alanına sahip olan Çamlık Milli Parkı Türki-ye'nin ilk milli parkıdır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1982 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kafkas Çamı (Pinus nigra Arn. Subsp. Pallasiana) denilen 400 – 500 yaşlarında Karaçam türünü barındırmaktadır. Bu çam türü Türkiye'de sadece Çamlık'ta bulunmakta ve halen tohum verebilmektedirler. Ayrıca Çamlık'ta 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türü yaşamakta olup, bunların içinde 30’a yakın endemik tür bulunmaktadır. Bu nedenle Yozgat Çamlığı'nda botanik turizm potansiyeli de bulunmaktadır. Gençlik ve Doğa yürüyüşümüz 19 Mayıs 2022 tarihinde Saat 16.00'da başlayacaktır. Sorgun'dan katılacak gençle-rimiz için ücretsiz servisimiz olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar