Kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde araç sahiplerinde kışlık bakım telaşı başladı. Sürücüler, kışı rahat geçirebilmek için servislerde uzunca kuyruklar oluşturmaya başladılar. Soğuyan havalar otomobilleri de etkilemeye başladı.Kışın zor günlerinde yolda kalmak istemeyen araç sahipleri araçlarının antifriz başta olmak üzere yağını,...

Sürücülere kışlık bakım uyarısı!

Kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde araç sahiplerinde kışlık bakım telaşı başladı. Sürücüler, kışı rahat geçirebilmek için servislerde uzunca kuyruklar oluşturmaya başladılar. Soğuyan havalar otomobilleri de etkilemeye başladı.Kışın zor günlerinde yolda kalmak istemeyen araç sahipleri araçlarının antifriz başta olmak üzere yağını, filtresini ve ön düzeneğini kontrolden geçirtiyor.

Soğuk kış günlerinde araca bindiğinizde hayal kırıklığı yaşamamak için en başta yapılması gereken işlem antifriz ve yağ bakımı olarak göze çarpıyor.
ANTİFİRİZ DERECENİZİ ÖLÇTÜRÜN
Darılar Özel Oto Servis İşletmecisi Kenan Darı araç sahiplerinin rahat bir kış geçirmeleri için yapılması gerekenleri anlattı. Darı, "Vatandaşlarımızın araçlarını yılda iki defa servise götürüp baktırmaları lazım. Birincisi aracın periyodik bakımı ile alakalıdır. İkincisi de kontrol amaçlı olan bakım. Kontrol amaçlı olanlar, kışa girerken aracın antifrizini, motor yağını, hidrolik direksiyon yağını, fren hidrolik yağlarını, kontrol ettirmeleri lazım. Çünkü bölgemizde kış ayları çok sert geçiyor, donma olayları olabilir. Bununla ilgili antifrizlerinin derecelerini ölçtürmelerini tavsiye ederim" dedi.
MARŞ DİNAMOLARINI KONTROL ETTİRİN
Darı, "İkincisi de, araçların periyodik bakımlarını gününde zamanında yaptırmalarıdır. Bununla ilgili de araçlarının motorlarına uygun yağ kullanılmasını tavsiye ederim. Bir motor üretilirken onun motor yağı da onun derecesine göre ayarlanıp üretiliyor. Bazı vatandaşlarımız antifriz yerine su kullanıyorlar antifrizi gereksiz buluyorlar ama çok gerekli. Antifriz olmadığı zaman su donma yapar çünkü Yozgat'ta hava sıcaklığı -15'i buluyor. Su donduğu zaman blok da patlamalar oluşur. Bu da vatandaşlarımıza masraf açar. Öte yandan da vatandaşlarımızın elektrikçilere marş dinamolarını kontrol ettirmelerini de tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.
YOLA ÇIKMADAN KAPUTU KALDIRIP BAKSINLAR
Garaj 2015 İşletmecisi Mustafa Sağlam, "Kışlık periyodik bakımlar için vatandaşlarımız araçlarını getirmeye başladı. Yağ, hidrolik ve antifriz bakımlarını yapmaya başladık. Ekim ayında başlayan yoğunluğumuz bu ay içerisinde de sürer. Kasım ayından sonra zaten kış ayı başlıyor. Bu bakımlar maksimum 300 TL civarında olur. Araç sahipleri bu paralardan kaçmasınlar. Kış aylarında aracı çalıştırmadan ve yola çıkmadan önce kaputu kaldırıp kontrol etsinler. Araçlarına iyi bakarlarsa araçlarda zorlu kış aylarında vatandaşları yarı yolda bırakmaz" şeklinde konuştu.

Yorumlar