Yozgat merkez ve ilçelerinde faaliyetini sürdüren süt üreticileri birlik başkanları Sarıkaya ilçesinde bir araya geldi. İlki TKDK’nın 8. Başvuru Çağrı İlanı Kapsamında süt toplama merkezlerinin şartlarının iyileştirilmesi, ekipman ihtiyaçlarının karşılanması ve soğutuculu süt toplama araçlarının yenilenebilmesi amacıyla TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğünde gerçekleştirilen süt birlikleri toplantısının ikincisi TKDK hibe desteği ile kurulan Sarıkaya Süt Toplama Merkezinde gerçekleştirildi.
SÜT ÜRETİCİLERİ SARIKAYA'DA TOPLANDI

Toplantıdan önce Sarıkaya Süt Üreticileri Birliğinin yüksek kalite standartlarına sahip süt toplama merkezinde teknik bir gezi yapıldı. Yozgat Valisi Kadir Çakır ve birlik başkanlarına tesis çalışma programı ve tesiste gerçekleştirilen süt analizleri hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.
Yozgat Valisi Kadir Çakır başkanlığında toplanan süt üreticileri birlik başkanları, sorunlarını anlattı ve çözüm önerileri üzerinde duruldu. Toplantıda Yozgat ilinde bulunan tüm süt birliklerinin tek çatı altında birleşerek güçlü bir yapılanmaya gidilmesi kararlaştırıldı. Yem bitkileri üretiminin artmasıyla süt üretim miktarının artacağı, bu amaçla birlikler için gerçekleştirilebilecek bir destekle silaj makinesi ihtiyacının karşılanması gerektiği belirtildi. Et ve Süt Kurumunun bünyesinde kurulması planlanan süt ünitesinin bir an önce kurulması gerektiğini belirten üretici birliği başkanları, bu toplantının TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker’in çabalarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.
Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan İl Koordinatörü Türker, “ İlk olarak 8. Başvuru Çağrı İlanımızın duyurusunu yapmak ve birlik başkanlarımızı bir araya getirmek için gerçekleştirdiğimiz toplantının ikincisini bugün Sayın Valimiz Kadir Çakır başkanlığında gerçekleştirdik. Üretici birliklerinin hem kamu kurumlarıyla hem de kendi aralarında iletişiminin artırılması ve yetiştiriciye verilen hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu toplantı sayesinde Yozgat’ın süt üreticisinin ihtiyaçlarının karşılanmasıyla üretim rakamlarımız yükselecek ve Yozgat tarım ve hayvancılıkta tekrar söz sahibi olacaktır.” dedi.
Sarıkaya Süt Üreticileri Birliğinde yapılan toplantının ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe programı dahilinde Sarıkaya’da yapılan süt çiftliği ve restoran ziyaret edildi. Vali Çakır, işletmeler hakkında bilgi aldı. TKDK desteğiyle kurulan işletmelerin bir çok sektörde öncü olduğu ve yüksek kalite standartlarına sahip olduğu gözlemlendi.

Yorumlar