Yozgat Belediyesi tarafından hazırlanan Çapanoğlu Büyük Camisi Çevresi Projesi’nde çalışmalar başlatıldı.
Tarihi doku  ortaya çıkacak

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, tarihi Çapanoğlu Büyük Camisi Çevresi Projesi’yle tarihi doku içerisinde şehrin nefes alacağını söyledi.
Yozgat Belediyesi tarafından hazırlanan Çapanoğlu Büyük Camisi Çevresi Projesi’nde çalışmalar başlatıldı. Geçen dönem hazırlanan proje üzerinde yapılan tadilatların ardından Çapanoğlu Büyük Cami çevresinde ilk kazma vuruldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleği proje 20 milyon TL’ye mal olacak.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, geçmiş dönemlerdeBüyük Cami çevresinde çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, belediye başkanlarının cami çevresindeki düzenlemeleri belli bir noktaya getirdiklerini ancak yeterli olmadığını ifade etti.
Çapanoğlu Büyük Cami çevresini yeniden düzenleyerek şehre kazandırmak istediklerine değinen Başkan Köse, tarihi dokunun ortaya çıkarılacağını vurguladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde proje için girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Başkan Köse, “Destek sözünün alınmasının ardından projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Geldiğimiz nokta itibari ile de kamulaştırma işlemlerinin çoğunu yaptık. Diğer kamulaştırma yapamadığımız yerleri acele kamulaştırma ile birlikte tamamlaşıp, 1 ay sonra kendimize ait olan arsayı kazandırmış olacağız” dedi.
Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Belediye olarak iş birliğiyle TOKİ aracılığıyla ihalenin yapıldığına vurgu yapan Başkan Köse, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından yer tesliminin yapıldığı ve yüklenici firmamız inşaat çalışmalarına başladığını ifade etti.
Başkan Köse, “Çapanoğlu Büyük Cami merkezimizde bulunan göz bebeği bir camiimiz. Yaklaşık 10 Bin metre karelik bir proje alanımız var. Bu proje alanı içerisinde yeni tip lavabolarımızın, kültür evimizin, kültür merkezimizin olduğu ve aynı zamanda da imalathanemizin, aşevimizin olduğu ve özellikle daha öncesinde de bizim seçim çalışmalarında bahsettiğimiz hocalar kahvesi kültürümüz vardı bizim o kültürü yeniden ihya edeceğimiz bir şekilde hocalar kahvesi kültürünü de yaşatacağımız bir alan da inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızın Büyük Camii çevresinde vakitlerini geçirebileceği ve şehrimizin nefes alabileceği tarihi dokumuzun ortaya çıkacağız. Bu projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, milletvekillerimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza başta şahsım adına ve şehrim adına teşekkür etmek istiyorum. Gelecek sene bu zaman inşallah bu proje tamamlanmış olacak ve vatandaşlarımız burada güzel bir alana sahip olacak” dedi.

Yorumlar