Yozgat Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları programı kapsamında, “Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra” konulu panel düzenledi. Panelde, üç şehirden 5 Anadolu Mektebi öğrencisi, Tarık Buğra’yı değişik yönleri ile anlattılar.
Tarık Buğra değişik yöneleriyle anlatıldı

Yozgat Valiliği Konferans Salonunda başlayan açılış panelinde, ilimizden, Kırıkkale ve Çorum’dan öğrenciler panelist olarak katıldı.

Başkanlığını Ömer Faruk Yılmaz’ın yaptığı panelin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “İnsanlığın medeniyet destanının devamlılığı her neslin bıraktığı bilgi ve birikimin korunması ve artırılarak geleceğe aktarılması ile mümkündür. Yozgat’ta, bu gönüllü hareketin içinde olan okul ve öğrencilere yenilerinin katılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve Eski Tarım Bakanı Sami Güçlü de, yaptığı konuşmada, Anadolu Mektebi olarak bu yıl içinde yapılan ve “Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra”yı konu alan faaliyetlerden bahsetti.
Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar ise, öğrencilerin yaşlarının üzerinde bir performans sergilediklerini ve her bilimin bir tarihinin olduğunu belirterek, bu programla edebiyat biliminin kısa bir analizinin yapıldığını söyledi.
Eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz de, gençlerle buluşmaktan ve geleceğin inşasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmiş bu programda bulunmaktan duyduğu heyecanı dile getirerek, ülkelerin gelişmesinin önünü açan, nitelikli insan gücünün bu hareketin amacı olduğunu görmek, günümüz ve geleceğimiz adına kendisini umutlandırdığını söyledi.
Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Musa Kazım Arıcan da bir değerlendirme konuşması yaparak, Anadolu Mektebi bünyesinde faaliyet gösteren öğrencilerin oldukça donanımlı olduklarını gördüğünü, bu yaşta böyle analiz yapabilmelerinin çok başarılı bulduğunu kaydederek, kültüre, bilime, sanata ve bunların gelişmesine mütevazı kişiliğiyle katkıda bulunan Sami Güçlü’ye teşekkür etti.

Valimiz Kadir Çakır ise, panelde yaptığı konuşmada, Anadolu Mektebi projesinde kendisinin de kişisel olarak beğeni ile okuduğu çok sayıda yazar bulunduğunu, bu okumaların ancak güzel ahlak ile şekillendiğinde değerli olacağını ifade ederek, etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür etti.
Öğrencilerin; yerli, milli, manevi ve evrensel değerlere sahip, bu değerler temelinde hayatlar süren ve bu değerleri topluma telkin eden yazarların eserlerini okumalarını ve paneller aracılığıyla onları tanıtmalarını amaç edinen Anadolu Mektebi, milli ve evrensel bir sorumluluk ruhuna sahip, erdemli, ilkeli, araştıran, sorgulayan, kendisine ve ülkesine aydınlık bir gelecek hazırlamaya çalışan, çok yönlü, yüksek vasıflı ve donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktadır.
Yürütme Kurulu Başkanlığını Sami Güçlü’nün yapmış olduğu Anadolu Mektebi projesi, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile yürütülmektedir.
Otuzun üzerinde ilde yürütülen yazar okumaları programında, lise döneminde 5, üniversite döneminde de 5 yazarın eserlerini okumakta olan öğrenciler; mesleki eğitimlerini tamamlayıp hayata atılırken, Türk tarihini, sanatını, edebiyatını, dilini, inanç ve değerlerini çok iyi bir şekilde öğrenmiş olacaklardır.

 

Yorumlar