Yozgat’ta ki tarımsal faaliyetler ve yaşanan sorunlar ile çözümler üzerinde duruldu
Tarım masaya yatırıldı yeni hedefler belirlendi

Yozgat’taki tarımsal ve kırsal kalkınmayla ilgili mevcut durumun değerlendirildiği toplantıda, üretimin desteklenmesi amacıyla sürdürülen ve yapılması planlanan projeler ele alındı.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta Tarım İstişare ve Değerlendirme toplantısı düzenlendi.
Yozgat Valiliği koordinesinde gerçekleştirilen toplantıda tarım ve hayvancılık potansiyeli ile tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yapılması gereken çalışmalar görüşüldü.
Toplantıya, Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, STK Temsilcileri, Meslek Odaları Temsilcileri, tarım ve hayvancılıkla bağlantılı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, kentin tarım ve hayvancılıktaki durumu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum (TKDK) İl Koordinatörü Selim Türker de kırsal kalkınma yatırımları hakkında bilgi verdi.
Toplantıda, Tarım İl Müdürlüğü ve TKDK İl Koordinatörlüğü kentte yapılan tarım yatırımları ve çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yaparak bilgi verirken, tarım ve hayvancılıkla ilgili gelecek hedef ve projeler görüşülüp katılımcıların konuyla ilgili talepleri alındı.
Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat’ın zengin tarımsal ürün yelpazesine sahip olduğunun altını çizerek bu ürünlerin değerlendirilemediğine vurgu yaptı. Vali Polat, “Bu millete sevdalıyız. Sevdası Yozgat olan herkesle üreten bir Yozgat için koşturacağız. İlçe ilçe, köy köy çiftçimizin ayağına giderek, sürdürülebilir projelerle ilimizin tarım ve hayvancılığını istenen seviyelere getirmek için çaba göstereceğiz” dedi.
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, çiftçinin, üreticinin sorununu çözmek, onlara daha iyi hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarına dikkat çekti.
Çiftçinin daha fazla kazanması için nerede baraj yapmaya uygun bir su varsa oraya baraj yaptıklarını aktaran Başer, tarımsal yatırımlara destek verdiklerini belirtti. Et ve Süt Kurumu bünyesinde süt ünitesinin hizmete açılacağına değinen Milletvekili Başer, tarımsal sulamaya yönelik baraj ve gölet inşaatlarının devam ettiğini, kapalı sulama sistemine geçişin sağlandığını ifade etti.
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven ise çiftçi sorunlarının bir an evvel çözümlenmesi gerektiğini söyledi.
Milletvekili Keven, Yozgat tarımını, ithalat sorununu çiftçinin sıkıntılarını, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni anlatarak tarımın güçlendirilmesinin şart olduğunu ve Yozgat’ta başta yeşil mercimek, nohut ve bulgur olmak üzere geniş katılımlı bir Tarımsal Üretim Kooperatifi kurulması gerektiğini ifade etti.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise “Çiftçilerimizin taleplerini dinleyerek, hükümetimizin tarım reformlarını anlatıp, çözüm yollarını görüştük. Yozgat Belediyesi olarak, şehrimizin ekonomisine katma değer katacak olan tüm çalışmaların yanında yer alacağız” dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, alternatif tarım çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, çiftçilere her zaman destek vereceklerini aktardı.
Konuşmaların ardından katılımcılar, sorunlarını, taleplerini ve beklentilerini dile getirdi.

Yorumlar