Eylül ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından konuyu değerlendiren Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, son günlerde gelen zamların etkisiyle enflasyonun düştüğünü, ancak mutfaktaki yangının devam ettiğine vurgu yaparak basın açıklaması yaptı.
TAŞKIN: "YANGIN DEVAM EDİYOR"

Necip Taşkın’ın basın açıklaması şöyle:
“Enflasyonun düşmesi memnuniyet verici. Dar ve sabit geliriyle yaşamaya çalışan kamu çalışanları ve emeklilerinin zorlu yaşam koşulları içinde satın alma güçleri düştü. Enflasyonun tek haneli rakama inmesini değerlendirecek olursak sabit gelirli memur, emekli, asgari ücretli ve diğer vatandaşlar açısından sevindirici ve umut verici olduğunu söyleyebiliriz.
TÜİK’in açıkladığı rakamları değerlendirdiğimiz zaman, ana harcama gruplarında 2019 Eyül ayı itibariyle giyim ve ayakkabı da %2.13, çeşitli mal ve hizmetler de %2.09, ulaştırma da %1.61 artış gerçekleştiğini görüyoruz ki, bunlar endekste yer alan gruplar içerisinde dar ve sabit gelirli vatandaşlar açısından en önemli ve acil ihtiyaç durumundaki gruplardır. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre sağlıkta %15,41, çeşitli mal ve hizmetler %14,98, lokanta ve oteller %14,87 ve eğitim de %14,00 artış gerçekleştiğini görebiliyoruz.
Son zamanlarda elektriğe, doğalgaza ve benzine yapılan zamların enflasyonun düşmesinde etkili olduğunu düşünüyoruz. Alım gücünün düşmesi enflasyonu tek haneye düşürdü. Ancak bu zamların piyasaya etkilerini henüz görmedik. Önümüzdeki günlerde bunun etkilerini göreceğiz. Elektriğe ve benzine yapılan zamlar, diğer çeşitli mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Dolayısıyla da enflasyon yükselecektir.
TÜİK’in açıklamasına göre tüketici fiyatları Eylül ayında %0.99, yıllık enflasyonu ise %9.26 olarak gerçekleşti. Çarşıya pazara çıkıldığı zaman enflasyonun 9.26’nın çok üzerinde olduğunu görebiliyoruz. Zaten vatandaşta gelir ve giderine göre enflasyonu üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyor. Ne yazık ki, ekonomi uzmanları, baz etkisi görülen tek hanenin kalıcı olmadığını ve geçici bir durum olduğunu, Ekim ayından sonra durumun tersine döneceğini söylüyorlar. Bu da dar ve sabit gelirli kamu çalışanları ile emeklileri ürkütüyor!
Sendika olarak, fiyat istikrarının sağlanabilmesi için köklü ve kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümetin bu konu da atacağı adımlar vatandaşlarımızın rahat nefes almasını sağlayacaktır. Öncelikle adil vergi sistemi üzerinde çalışılması ve vergi oranının %15’de sabitlenmesi kamu çalışanları ile emeklileri rahatlatacaktır.”

Yorumlar