Bayram sonrası siyaset ve bürokrasi de kapsamlı bir değişim bekleniyor
Taşlar yerinden oynayacak

Yozgat’ı bayram sonrası oldukça hareketli günler bekliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Temmuz başından itibaren Yozgat’ta da artan covid-19 pandemi sürecinde sakin geçen siyasi hava kongre ve atamalarla birlikte canlanacak.
Siyasette yaşanacak hareketlilik bürokraside de hissedilecek.
Yozgat’ta uzun süreden beri görev yapan ve başarısız görünen bir çok bürokratın değişeceği ifade edilmeye başlandı. Taşların yerinden oynayacağı ve köklü bir değişim yaz dönemi tayinlerinde sürpriz isimlerin kamu kurumlarında görevlendirilmesi bekleniyor. Son dönemlerde bürokrasiye yönelik tepki ve şikayetlerin artması, yeni hükümet sistemine uyum konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle köklü değişimin sinyalleri verildi. Yozgat’ın gelişim ve kalkınmasında öncü olması, proje üretip, planlama yapması beklenen bürokrasinin beklentilerin altında kalması nedeniyle uzun süreden beri tartışılıyordu.
Yaz dönemi atama kararlarının uygulanacak olması ile birlikte Yozgat bürokrasisinde de taşlar yerinden oynayacak.
Başkent kulislerinde atama sürecine ilişkin konuşmalar yapılmaya başlandı. Yozgat bürokrasinin tamamen etkileneceği atama rüzgarından köklü bir değişim öne çıkarılacak. Bürokrasideki değişim il müdürleri ile sınırlı kalmayacağı konuşuluyor.
Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 2023 hedefinden uzak kalan ve başarısız bulunan il yöneticileri değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.
SİYASETTE DEĞİŞİM RÜZGARI
AK Parti başta olmak üzere diğer siyasi partilerde de kongre çalışmalarına hız verilecek. AK Parti’de kongre takviminin Ekim ayında başlayacağı öğrenilirken, teşkilatlara yönelik değerlendirmelerin hız kazandığı öğrenildi. Yozgat’ta son günlerde sürdürülen anket çalışmalarında AK Parti teşkilatlarının yanı sıra belediyelerin halktaki karşılığı soruluyor. Anket sonuçlarının iç açıcı olmadığı belirtilirken, bunun faturasının teşkilatlara kesilebileceği belirtiliyor.
AK Parti’de geçtiğimiz günlerde istifa eden Yerköy İlçe Başkanı Hacı Dereli’nin ise durumunun netlik kazanmadığı belirtildi.

Yorumlar