Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası ile ORAN Kalkınma Ajansı organizasyonunda 10-12 Ocak 2020 tarihlerinde “Sorgun Termal ve Sağlık Turizm Çalıştayı" yapıldı.
Termal Turizm Çalıştayı yapıldı

Çalıştaya Yozgat Vali Yardımcısı, Sorgun Kaymakamı, Trabzon, Sivas, Afyon ve Nevşehir illerinde termal turizm alanında faaliyet gösteren iş insanlarının yanı sıra Yozgat'ta termal kaynak bulunan ilçelerin Belediye Başkanları, Yozgat ili oda borsa başkanları, katıldı.
Çalıştay toplantısının açılış konuşmasında açıklama yapan Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Stratejik planımızda yer verdiğimiz ve nerdeyse 1 ay öncesinden hazırlıklarına başladığımız “Sorgun Termal Turizm Çalıştayımızın” ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ettiğini belirtti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sektöre hâkimkatılımcılarımızla yaptığımız odak gurup çalışmaları neticesinde Sorgun Termal Turizm potansiyelinin artırılmasının hedeflendiğini belirten BaşkanArslan; yıllardır göç veren Yozgat'ın, termal turizmin gelişmesi, yüksek hızlı tren yolunun hizmete girmesi, havaalanının açılmasıyla göç almaya başlayacağını söyledi.
Yozgat Vali Yardımcısı İzzet Ercan,"İlçelerimizin çoğunda termal su kaynakları var. Bunları iyi değerlendirmeli, iyi tesisler yapmalıyız. Yaptığımız bu tesisleri de yemek, eğlence, spor, kültür gibi diğer turizm sektörleriyle entegre etmeliyiz." dedi.
Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci de termal kaynaklardan daha fazla yararlanılması için ilçede konaklama sektörünün gelişmesi gerektiğini anlattı. Doğu illerini batıya bağlayan kara yolunun Sorgun'dan geçtiğini, bu yolu günde ortalama 15 bin aracın kullandığını aktaran Ekinci, "Böyle bir yolcu ve araç trafiğine sahip olan ilçemizde konaklama önemli bir ihtiyaç olarak gözüküyor. Biz belediye olarak bu alanda yatırım yapacak girişimcilere destek vermeye hazırız" diye konuştu.

 

Yorumlar