Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, yatırımcıların 5 bin Avro ile 3 milyon Avro arasındaki yatırımlarına verilecek hibe destek oranlarının % 40 ile %70 arasında değiştiği ve yapılacak yatırımların uygun harcama tutarlarının da KDV’den muaf tutulduğunu aktardı.
TKDK’da başvuru mesaisi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD II 10. Başvuru Çağrı Döneminde Tarımsal işletmelerin Fiziki Varlıklarına yönelik yatırımlar ile Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar kapsamında projelerin kabul edildiğini söyledi.
Büyükbaş ve küçükbaş işletmeler için ahır ve ağıl, yapımı ile et, süt, meyve-sebze ve su ürünleri işleme tesislerinin yer aldığı bu çağrıda; yapım işleri ve makine ekipman alınımı, mühendislik-mimarlık ve danışmanlık hizmetleri ile görünürlük giderlerinin hibe desteği kapsamında olduğunu belirten Türker, yatırımcıların 5 bin Avro ile 3 milyon Avro arasındaki yatırımlarına verilecek hibe destek oranlarının % 40 ile %70 arasında değiştiği ve yapılacak yatırımların uygun harcama tutarlarının da KDV’den muaf tutulduğunu aktardı.
Yozgat’ta son dönemlerde kaz üretimine yoğun talep olduğunun altını çizen TKDK İl Koordinatörü Türker, desteklenen hayvancılık yatırımları kapsamında yeni veya mevcut ahır ve ağıllarının yapımı ile kanatlı sektörü içerisinde yer alan hindi ve kaz yetiştiriciliği işletmelerinin de hibe destekleri arasında olduğuna dikkat çekti.
Bu kapsamda kaz yetiştiriciliği için işletme kapasitesinin 350 ile 3000 kaz aralığında olması gerektiğini ifade eden Türker, yatırımın alt sınırı 5 bin Avro olmak üzere 125 bin Avro’luk kısmının hibe desteği kapsamında olabileceği, başvuru sahibinin 40 yaş altında ve gerçek kişi olması durumunda hibe destek oranının %65 olacağı belirtti.
Destek kapsamında yer alan bütün yatırımların kendi enerji ihtiyacını karşılayabilecek kısmı için yenilenebilir enerji yatırımlarının da hibe destekleri arasında yer aldığının altını çizen Türker, yatırımlara yönelik proje alımları 15 Şubat 2021 tarihinde başlanıldığını, hayvancılık yatırımları kapsamında destek almak isteyenlerin 16 Mart 2021 tarihine kadar projeleriyle birlikte İl Koordinatörlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini vurguladı.
Et ve süt ürünlerinin işlenmesi pazarlanması, süt toplama tesislerinin kurulumu, meyve-sebze işleme tesissileri, soğuk hava depolarının kurulumu, balık işleme tesislerinin kurulumu kapsamındaki yatırımlar için ise son başvuru tarihinin 23 Mart 2021 olduğunu dile getiren Türker, sözleşme imzalayan yatırımcılara katkıda bulunmak amacıyla en az iki yıllık banka kesin teminat mektubunu sunmaları halinde sözleşmede yer alan hibe miktarının yarısı oranında avans alabileceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar