Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 milyon TL hibe sağlandı
TKDK güç katıyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Selim Türker, Yozgat’ta 442 projeye 206.5 milyon bin lira hibe destek sağladıklarını söyledi.
TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, Yozgat İl Genel Meclisi’nin Aralık ayı toplantısına katılarak tanıtım ve bilgilendirme yaptı. Türker, TKDK tarafından desteklenen sektörler ile ilgili sunum yaptı.
Türker, AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Hibelerini (IPARD) 2011 yılından bugüne Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından Yozgat ilinde yatırımcılara kullandırdıklarını aktardı.
Türkiye genelinde Yozgat’ın da içinde olduğu 42 ilde hibe desteklerinin sağlandığına değinen Türker, Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerji alanında kırsalda 16 sektördeki yatırımlara %40-%70 arasında hibe verildiğini kaydetti. Kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık uygulandığının altını çizen Türker, Yozgat’ın 42 il içinde en fazla hibe ödenen 6’ıncı il olduğunu vurguladı.
Türker, “Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 Milyon TL hibe sağlanmıştır. Bu hibenin 163.40 Milyon TL’si ödendi, 43.10 Milyon TL’yi önümüzdeki dönemde ödeyeceğiz. Yozgat il genelinde bu hibeler sayesinde 400.80 Milyon TL yatırım yapılmıştır. Ayrıca bu yatırımların 5 yıl boyunca sürekli takipleri yapılmaktadır. Yozgat’a; 92 süt üretim çiftliği, 42 besi çiftliği, 3 kanatlı et üretim tesisi, 1 süt işleme tesisi, 3 süt toplama merkezi, 4 kırmızı et işleme tesisi, 225 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 42 arıcılık projesi, 8 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 17 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi, 2 makine parkı, 2 yenilenebilir enerji tesisi, kazandırılmıştır” dedi.
Yozgat’ın yatırım olanaklarının girişimcilere tanıtılması ile ilgili olarak hem Yozgat’ta hem diğer illerde hem de yurt dışında yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizen Türker, bu tanıtımların meyvelerini de almaya başladıklarına değindi. TKDK İl Koordinatörü Türker, “Yozgat’ta yatırım yapmak isteyen girişimcilere kapılarımız her zaman açık olacaktır. Bunun için ilgili bütün Kurumlarımızın tamamı hazır haldedir ve yatırım yapacak girişimcilerimize her türlü kolaylığı sağlayacaktır. Hedefimiz birkaç yıl içerisinde tarım ve hayvancılık sektörünü, sanayisi ile birlikte en üst seviyeye taşımak ve bununla birlikte tarım istihdamını da arttırmaktır. Yozgat tarımsal ve hayvansal üretimin yoğun olduğu bir il haline gelecektir” diye konuştu.
Toplantıda meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Türker, Yozgat’ta yatırım planlayan girişimcileri davet ederek projeleri ile ilgili doğru yönlendirme yapılması hususunda il koordinatörlüğü tarafından gerekenin yapılacağını sözlerine ekledi.
Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı ise TKDK’nın kırsalda kalkınmaya tarım ve hayvancılığın yanında turizme de önemli destekler sağladığını söyledi.

Yorumlar