Türkçe ile Yazılım alanlarında Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması sonuçlandı
Türkiye  ikincisi oldu

TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışması Matematik alanında Ömer Utku Ünal Türkiye ikincisi oldu.
Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi “14. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda önemli bir başarıya imza attı.
TÜBİTAK’ın matematik alanında başlattığı 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılan 8’inci sınıf öğrencisi Ömer Utku Ünal, ‘Üçgenleri Sınıflandırma ve Süper-Mega Üçgenlerle Şifreleme’ projesi ile 180 proje arasından Türkiye ikincisi oldu.
Ortaokul öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ile Yazılım alanlarında Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması her yıl düzenleniyor.
Bu yıl yarışmaya 3 bin 123 farklı okuldan 11 bin 446 kız ve 9 bin 514 erkek olmak üzere 20 bin 960 öğrencinin hazırladığı 15 bin 661 proje başvurusu alındı.
Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 13-14 Ekim 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmelerinde finalist olarak belirlenen 180 proje, 26-27 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak final değerlendirmesine katıldı.
Bu yıl final yarışmasına 54 ilde bulunan 130 farklı okuldan toplam 281 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 180 projeden 10’u Birincilik, 20’si İkincilik, 30’u Üçüncülük ve 30’u Teşvik olmak üzere toplam 90 projenin sahibi 139 öğrenci ödül kazandı. 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Yozgat’ı temsil eden Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi 8. Sınıf Öğrencisi Ömer Utku Ünal Matematik Öğretmeni Erhan Koç’un Danışmanlığında Matematik Alanında Türkiye ikinciliğini elde etti.
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ‘Üçgenleri Sınıflandırma ve Süper-Mega Üçgenlerle Şifreleme’ adlı projesi ile Türkiye Finallerinde Türkiye ikiniciliği elde eden Ömer Utku Ünal, Danışman Öğretmenimiz Erhan Koç’u, öğrencinin ailesini, Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi Yönetici ve öğretmenlerini tebrik etti, başarı ve gayretlerinin devamını diledi.

Yorumlar