Yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneş ışınlarının gözleri etkilememesi için güneş gözlüklerine olan talep arttı.
UCUZ ÇÖZÜMLER PAHALIYA MAL OLABİLİR!

Kaliteli ürünlerin pahalı olmasını sebep göstererek ucuz ve merdiven altı üretim olan ürünlere yönelen vatandaşlar gözlerini zararlı ışınlardan korumak isterken daha büyük tehlikeye davetiye çıkarıyor.
"GÖZLÜK ALIRKEN ÇOK DİKKAT EDİLMELİ"
Asil Optik sahibi ve işletmecisi Fahri Asil yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneş gözlüklerine olan ilginin de arttığını vurguladı. Koruyucu özelliği olmamasına rağmen sırf dizaynı güzel diye gözlük alınmaması gerektiğini söyleyen Asil,"Atmosfer, Güneş’ten gelen UV ve IR ışınlarını Dünya’ya indiği esnadaki şiddetini her ne kadar azaltsa da, bu ışınlar vücudumuzda en hassas olan bölgeye yani gözlerimize zarar verir. Bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır.Güneş gözlüklerine UV ve IR ışınlarını kıran özel filmli camlar takılır. Ancak bazı merdiven altı üretilen güneş gözlüklerinde bu filmler yerine boya kullanılır ve boya gözde bazı komplikasyonlara neden olur. Bu komplikasyonlar körlüğe kadar varan zararlar verir. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmaktadır. Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Bu nedenle, güneş gözlüğü alırken ve seçerken çok dikkatli olunması gerekir" şeklinde ifadeler kullandı.
"MUTLAKA BELGELİ VE ORİJİNAL ÜRÜNLER KULLANILMALI"
Özyetkin Optik sahibi ve işletmecisi Yaşar Hicabi Keleş insan vücudunda ki en hassas bölgelerden birisinin de gözler olduğunu belirtti. Keleş,"Yaz ayları gelince güneş gözlüğü kullanımı artıyor. İnsanlar gözlerini zararlı güneş ışınlarından korumak adına güneş gözlüklerine yöneliyorlar. Orjinal ve göz sağlığını koruyan gözlükler fiyat olarak biraz pahalı olunca, hem model hem de fiyattan dolayı sahta gözlüklere yöneliyorlar. Sahte gözlükler fiyat olarak uygun olurken gözlerde umulmadık hasarlara neden olabiliyor. Orjinal üretim güneş gözlüğü camlarında göz sağlığına zarar vermeyen filmler kullanılarak, güneş ışınının zararlı etkilerini önlüyor. Diğer üretim gözlüklerde ki amaç sadece ticari kar. Hiç bir özelliği olmayan camlar sadece renklendirilerek ve güzel bir dizaynla insanlara sunuluyor. Ucuz olunca da alıcı buluyor. İnsanlar göz sağlıkları için mutlaka ve mutlaka orijinal ürünler kullanmalı"şeklinde konuştu.
"KÖRLÜĞE KADAR SONUÇLARI OLABİLİR"
Yozgat'ın en eski gözlükçüsü olan Koçak Optik'in sahibi Fatih Koçak sahte gözlüklerin insanlara faydasından çok zararı olduğunu belirtti.Koçak," Uzun süre sahte gözlük kullanan kişiler UV ışınlarına maruz kaldığından; sarı nokta ve katarakt gibi körlüğe neden olan hastalıklar ortaya çıkartabilir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır. İyi bir koruma sağlayabilmesi için güneş gözlüğünün çerçevesi de kişinin yüz yapısına uygun olmalı ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakın durmalıdır, gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir. Güneş gözlüğü takamayan küçük çocuklar için ise alınacak önlemler; güneşin çok etkili olduğu 10.00 – 17.00 saatleri arası direkt güneşe çıkartmamak ve geniş ön siperli şapkalar kullanmak olmalıdır" dedi.

Yorumlar