İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürlüğü ortaklaşa yürüttüğü proje neticesinde “Unutulmaya Yüz Tutan Çocuk Oyunlarımız” okullarda görevlendirilen Beden Eğitimi öğretmenlerince gün yüzüne çıkarılarak öğrenceler ile buluşturuluyor.
Unutulmaya yüz tutan çocuk oyunları okullarda öğrenciler ile buluşuyor

Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kitap haline getirilen çocuk oyunlarında "Aç Kapıyı Bezirgan Başı", "Birdirbir", "Körebe", "Kutu Kutu Pense", "Yağ Satarım Bal Satarım", "Yakan Top", "Uzun Eşek", "Topaç", "Köşe Kapmaca" gibi oyunların yanı sıra "Hımbıl", "Gece Kemiği", "Arabistan Buğdayları", "Cumbara", "Çömçe Gelin", "Farfara Filli", "Yumurta Yuvarlaması", "Tikoça", "Kıskanç Tavuklar" gibi yöresel oyunlar da yer alıyor.
Örnek Uygulamasının Sakarya İlkokulunda gerçekleşen etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı da katılarak miniklerimizin heyecanına ortak oldu. Çocukların sokakta oynadığı oyunlar, onların sosyalleşmesine, spor yapmasına, arkadaşlarıyla diyalog kurmasına, el becerilerini geliştirerek kas gelişimine yardımcı olmasına aynı zamanda farkında olmadan zihnini geliştirerek beyin jimnastiği yapmasına yardımcı oluyor. Bilgisayar oyunlarına nazaran daha faydalı olan unutulmuş çocuk oyunlarımız projesi il merkezinde 21 okulda uygulanırken okul sayısının arttırılacağını dile getiren Yazıcı geçmişi günümüze taşıyan bu değerli projeye emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Yorumlar