TSO Başkanı Çelik, toplumun her kesiminin üretim seferberliğine destek vermesini istedi
‘Üretemeyen şehir büyüyemez’

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Yozgat’ın gelişim ve kalkınma reçetesinin üretim olduğunu belirterek, “Üretemeyen bir şehrin büyümesi mümkün değildir. Ürettiğini de dışarıya satamayan, ekonomik kaynak olarak aktaramayan bir şehir hiçbir zaman büyüyemez” dedi.
Yozgat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından temeli atılan fabrikalar son durumu hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.
İSTİHDAM ARTTI
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, yıl sonuna kadar temeli atılan tesislerin faaliyete geçeceğini müjdeledi. Çelik, göreve geldiklerinde yozgat OSB’de çalışan sayısının 900’lerde olduğuna değinerek, bugün itibariyle 3 bine yaklaştığının altını çizdi.
Çelik, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde hedeflediğimiz 5 bin rakamını yapılan tesislerle geçeceğimizi düşünüyoruz. Mevcutta genişleme alanları ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 bin çalışana ulaşmayı hedefliyoruz. Bundan sonraki dönemde gelen yatırımcılarımızı Organize Sanayi Bölgemize yönlendirerek burada gerekli çalışmaları yapıp hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yapmak istiyoruz. 2 Yıl önce yüzde 40’larda olan Organize Sanayi Bölgesi’nin 900 çalışanı varken 1 yıl içerisinde 3 Bin’li rakamlara ulaşması elbette büyük bir başarıdır.
Aslında bizim için başarı değil bir başlangıçtır. Organize Sanayi Bölgelerine yatırımcı, iş adamı, sanayici çekmek istenirken izlenilen yolların verimli olmadığını gördük ve göreve geldiğimizde birebir sanayicilerimiz ile markaj çalışması yaptık. Birebir ihtiyaçlarının ne olduğunu sorduk ve firmalarımızın önünü açacak her türlü tedbiri, önlemleri alarak şehrimizin siyasilerini, bürokratlarını, yerel yönetimlerini çalışmanın içerisine katarak birlikte bir uyum içerisinde bugün uyum içerisinde çalışıp bu noktaya geldik” dedi.
REÇETEMİZ ÜRETİM
Ekonomisi belirli bir noktaya gelen Yozgat için üretim ve sanayiye odaklanılması gerektiğine değinen Çelik, “Üretemeyen bir şehrin büyümesi mümkün olmadığının altını çizdi. Çelik, “Ürettiğini de dışarıya satamayan, ekonomik kaynak olarak aktaramayan bir şehir hiçbir zaman büyüyemez. Elbette devletimizin, merkezi yönetimin yaptığı yatırımlar sanayicimizi buraya çekmek için büyük bir katkı oldu. Bunların en başında hızlı trenin Yozgat’tan geçmesi ve Yozgat’ta bir istasyonunun olması sanayicinin yatırım yapması için çok büyük bir katkı oldu. Onun haricinde mevcutta devam eden havaalanı çalışması var. Siyasilerimizden bu projenin hızlı bir şekilde yapılması ve faaliyete geçirilmesi talebimizi de buradan bildirmekteyiz” ifadelerini kullandı.
PANDEMİ SÜRECİNİ
FIRSATA ÇEVİRDİK
TSO Başkanı Çelik, Covid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomisinde ciddi sıkıntılar yaşandığına vurgu yaparak, Türkiye’nin de bundan etkilendiğini söyledi. Çelik, TSO olarak bu durumu avantaja çevirmek için çalışma yaptıklarına vurgu yapan Çelik, “Dünya ekonomilerini üretim sahalarında ciddi bir kayma var. Yani üretim yapan bir firma pandemiden dolayı daha sakin üretim alanlarına geçmek istiyor ve bunun arayışı içerisinde. Bizler de TSO olarak bu firmaları tespit etmek için profesyonel firmalarla çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. Yozgat kamuoyunda; Yozgat’ta üretim olmaz, Yozgat’ta sanayi büyümez gibi birçok algı var. Bugün dolmaz denilen Organize Sanayi Bölgesinin dolduğunu ve gelen yatırımcılarımıza yer kalmadı dediğimiz günleri gördük. Eğer Yozgat olarak inanırsak, hep beraber üretim seferberliğine destek verirsek hep birlikte de kazanırız. Hep beraber büyüyeceğiz. Bu büyümeden hep beraber faydalanacağız” diye konuştu.
İHRACAT 300 MİLYON
DOLARA ÇIKTI
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, teknik firmaları Yozgat’a getirmek hedefinde olduklarına dikkat çekerek, çalışmalarının devam ettiğini aktardı.
Çelik açıklamasında şunları kaydetti:
“Yaklaşık 50-60 Milyon dolarlık bir ihracatı olan bir il iken 2 yıl içerisinde şuan 300 Milyon dolar’a yaklaşan bir il olduk. Fakat üzülerek söylemek istiyorum ki şuanda memleketimizde Gümrük Müdürlüğü yok. Gümrük Müdürlüğü olmadığı için de burada üretilen bu ürünlerin çevre illerde bulunan gümrüklerinden yurt dışına gönderiliyor. Bununla alakalı bir çalışma yaptık, bakanlığımıza gerekli yazıları yazdık ve gönderdik. Devlet büyüklerimizin ve siyasilerimizin desteği ile bunu konuda da başarılı olacağımıza inanıyorum. Durmayacağız, çalışacağız, yorulmayacağız, her türlü olumsuzluklara rağmen bu memleketin büyümesini ve üretmesini sağlayacağız.”

Yorumlar