Yozgat Bozok Üniversitesi ‘Salgın süreci çevrimiçi öğrenme ortamlarında ölçme ve değerlendirme’ konulu çalıştay düzenledi.
Uzaktan eğitim çalıştayı

Yozgat Bozok Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Çevrimiçi Öğrenme Ortamlarında Ölçme ve Değerlendirme Çalıştayı” yapıldı.
Yozgat Bozok Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Çevrimiçi Öğrenme Ortamlarında Ölçme ve Değerlendirme Çalıştayı” RektörProf. Dr. Ahmet Karadağ ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın açılış konuşması ile başladı.
Online olarak düzenlenen ve Türkiye farklı üniversitelerinden alanında uzman akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı çalıştay gün boyunca devam edecek.
Çalıştay açılışında konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, üniversite olarak Uzaktan Eğitim’in henüz üzerinde yeterince konuşulmayan Ölçme ve Değerlendirme konusunda önemli bir çalıştay gerçekleştirdiklerini ve konunun bugün konuşularak Uzaktan Eğitim alanına ciddi katkı sağlayacağını ifade etti.
Rektör Prof. Dr. Karadağ, pandemi sürecinin olmazsa olmazı haline gelen uzaktan eğitimle beraber eğitimde de ilklerin yaşandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yozgat Bozok Üniversitesi, YÖK Başkanımızın deklarosyonu ile 23 Mart itibariyle Uzaktan Eğitime başladı.
Üniversitemiz bu süreçte UZEM altyapısını kontrol edip, gerekli yapılanmayı sağlayarak yeni sisteme adapte oldu. Bu süreçte gerek öğrenci odaklı gerekse akademik personel odaklı aldığımız geri bildirimlerle var olan bir platform olan uzaktan eğitimi nitelikli bir hale taşımaya başladık. Özellikle hocalarımızın bu süreçte karşılaştıkları problemlere yönetim olarak çözüm bulmaya çalışırken, diğer taraftan materyaller noktasında kendilerine destek olmaya çalıştık. Kısa sürede de öğrencilerimize yüz yüze eğitimi aratmayacak noktada bir kalite yakalamaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Ölçme değerlendirme parametrelerini de bu süreçte arkadaşlarımızla beraber yürütmeye çalıştık.”
Çalıştayda Covid-19 pandemi sürecinde çevrimiçi öğrenme ortamlarında ölçme ve değerlendirmede yaşanan sorunların, üretilen çözümlerin ve öğrenmelerin paylaşılması, çevrimiçi öğrenme ortamlarında ölçme ve değerlendirme sürecinde geleceğe yönelik stratejilerin belirlenmesi ve uzaktan eğitimde akreditasyon gibi konuları ele alınarak bilgi, deneyim ve tecrübeler paylaşıldı.

Yorumlar