Tatilini baba ocağı Uzunlu Beldesi’ne geçiren Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Emekli Albay Dr. Ersoy Önder, Uzunlu’ya dair önemli saptamalarda bulundu.
"Uzunlu'nun dünyada benzeri yok"

Uzunlu’nun bölgenin vahası olduğunu dile getiren Önder, “Yeşiliyle, parkıyla, barajıyla, verimli topraklarıyla çok güzel değerlendirilmesi gereken bir yer. Daha çok tanınırsa insanların buraya gelmesi, buraları görmesi, yerel ürün satışlarıyla buranın ekonomisinin canlandırılması sağlanabilir” diye konuştu.
Tatilini baba ocağı Uzunlu Beldesi’nde geçirmek üzere sıla-i rahim yapan Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Emekli Albay Dr. Ersoy Önder, bir yandan akrabaları ve hemşerileriyle buluşurken, diğer yandan kültür elçiliğine soyundu.
Ömrünü gurbette çalışarak geçiren ve her fırsatta doğup büyüdüğü Uzunlu Beldesi’ne gelerek eş, dost, akraba ve hemşerileriyle hasret gideren Mustafa Önder de, bu güzide memleketin tanıtımına dikkat çekti.
Uzunlu’nun dünyada eşi benzeri bulunmadığını anımsatan Mustafa Önder, “Ben dünyada, Türkiye’de çok yer gezdim ama Uzunlu gibi bir yer görmedim. Tabiat güzelliği olsun, insanların sıcak kanlılığı, misafirperverliğiyle çok güzel bir yer. İnşallah bulunduğu seviyeden daha iyi yerlere gelir diye düşünüyorum” diye konuştu.
Önder, duygu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:
“Başbakanlık’tan emekliyim. 20 yıl oldu emekli olalı. Emekli olduktan sonra Ayvalık’a yerleştim ve orada yaşıyorum. İmkanlarım ölçüsünde Uzunlu’muza gelmeye çalışıyorum. Buralar doğup büyüdüğüm yerler. Akbalarımız, toprağımız hepsi buradalar.
Askerlikten önce iki yıl Uzunlu Belediyesi’nde çalıştım. İnşallah Uzunlu’yu daha iyi yerlerde görürüz. Ben dünyada, Türkiye’de çok yer gezdim ama Uzunlu gibi bir yer görmedim. Tabiat güzelliği olsun, insanların sıcak kanlılığı, misafirperverliğiyle çok güzel bir yer. İnşallah bulunduğu seviyeden daha iyi yerlere gelir diye düşünüyorum.
Bizler de gurbetteki Uzunlulular olarak elimizden gelen desteği veririz.”
TATİLİN TADI UZUNLU’DA ÇIKAR
Necati Önder de, tatilini yapmak üzere geldiği Uzunlu Beldesi’nde, tatilin gerçek manada tadını aldığını, Belediye Başkanı Okan Yaşar Elbaşı’nın yürüteceği çalışmalarla turizm şehri haline geleceğini söyledi.
Uzunlu’nun tanıtımının yapılması durumunda Türkiye’nin her köşesinden ziyaretçilerin geleceğini kaydeden Necati Önder, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Uzunlu doğumluyum, Ankara’da ikamet ediyorum. İşçi emeklisiyim. Uzunlu’ya imkanlarım ölçüsünde her yıl gelmeye çalışıyorum. Uzunlu’yu her gelişimde biraz daha farklı görüyorum. Uzunlu bu bölgedeki güzel yerlerden birisi.
Dışarı bölgelerden gelecek insanların rahat ve huzurlu bir ortamda piknik yapabileceği bir yer. İnşallah Okan Başkan, beldemizi daha güzelleştirecek ve tanıtımını en iyi şekilde yapacaktır.”
Gurbetten gelen misafirlerini ve askerlikte Komutan’ı olan Emekli Albay Ersoy Önder’i ağırlayan Belediye Başkanı Okan Yaşar Elbaşı, “Buraya gelmenizden dolayı çok mutlu oldum. Onur verdiniz, şeref verdiniz” dedi.

UZUNLU ORTAK PAYDAMIZ
Uzunlu’nun gelişimi ve değişimi yakalamasındaki en büyük rolü ortak aklın hakim kılınması olarak özetleyen Başkan Elbaşı, “Gurbette ne kadar hemşehrimiz varsa, biliyoruz ki kalbi burası için atıyor. Onların Belde’ye gelişlerde daha rahat ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebilmeleri amacıyla Uzunlu’muzun kültürel açıdan geliştirmeye çalışıyoruz.
Bu konuda ortak akılla, istişareyle hareket ediyor ve akılcı, tutarlı hizmet ve yatırımlar yapıyoruz. İnşallah, sevgili Komutanım sayın Dr. Ersoy Önder de, bizlere bu konuda yol gösterici oluyor, bizlere ışık tutuyor.
İnşallah, hep birlikte, el birliğiyle Uzunlu Beldesi’nin tanıtımını en iyi şekilde yapacak, Bölge’nin Mezopotamya konumunda bulunan bu güzide mekanlarımızda Türkiye’nin her yerinden misafirlerimizi ağırlayacağız.
Belediye Başkanı Okan Yaşar Elbaşı, misafirleriyle tek tek ilgilenerek Uzunlu Atatürk Parkı’nı gezdirerek fikir alışverişinde bulundu.

Yorumlar