Koronavirüs ile mücadele kapsamında devletin bütün kurumları koordineli olarak çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde bazı illerde olduğu gibi Yozgat’ta da bazı köyler karantinaya alındı. Yozgat Valiliği Konferans Salonu’nda basın mensupları ile bir araya gelen Vali Kadir Çakır birtakım açıklamalarda bulundu.
VALİ ÇAKIR: “İLİMİZDE OLAĞAN ÜSTÜ BİR DURUM YOK”

İl protokolü ile basın toplantısı öncesi bir görüşme yapan Vali Kadir Çakır sonrasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilirken basın mensuplarının da soruları cevaplandırıldı.
“HIZLI BİR ŞEKİLDE TEDBİRLERİ ALMAYA BAŞLADIK”
İlk olarak alınan tedbirlere değinen Vali Kadir Çakır,”Hepinizin bildiği gibi Yozgat'ın Türkiye'mizin ve dünyanın da bir numaralı gündemi Koronavirüs. Dünyada ve Türkiye'de hızlanmaya başladıktan sonra da biz kamu kuruluşlarındaki arkadaşlarınızla, ilçedeki kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, diğer kamu kurumları, Cumhuriyet Başsavcılığımız, rektörlüğümüz ile de hızlı bir şekilde tedbirleri almaya başladık. Bu tedbirlerimizde bakanlıklarımızdan gelen ve sayın Cumhurbaşkanımızdan gelen talimatlar doğrultusunda hızlı bir şekilde devam etmekte. Öncelikle Yozgat'ımıza, Türkiye'mize ve bütün dünyaya bu virüsle mücadele eden bütün insanlara hayırlı sonuçlar almayı niyaz ediyorum. İlk günden bugüne kadar bütün arkadaşlarımız ile başta sağlık camiamız olmak üzere hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Gerektiğinde canlarını tehlikeye atan doktorlarımıza ve hastanede çalışan bütün görevlilerimize teşekkür ediyorum. Allah herkesin işlerini kolaylaştırsın. Yine gece gündüz demeden vatandaşlarımızın en hızlı şekilde hizmet almasını ve bu virüsten uzak kalması için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren emniyetimize, jandarmamıza, alanda çalışan 112 ekibine, belediye ekiplerimize, bütün emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
“SOSYAL MESAFEYE HERKESİN DİKKAT ETMESİ LAZIM”
İl genelinde 2 köyün karantina altına alındığını dile getiren Çakır,”Daha önce de ulusal basından duyduğunuz gibi iki tane köyümüzü maalesef karantina altına almak zorunda kaldık. Bunlardan birincisi Çekerek ilçemize bağlı Yukarıhacılı köyü, diğeri de merkeze bağlı Derbent köyü. Bu ikisinin de temeli maalesef sosyal mesafenin uygulanmaması ve özellikle il dışından köye gelen misafirlerin kabul edilerek hızlı bir şekilde temasa geçilmesi. Bunun sonucunda da maalesef iki köyümüzü karantina altına aldık. Ben sizin aracılığınız ile bütün vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum Yozgatlı hemşerilerimiz çok olağanüstü bir şey olmadıkça dışarı çıkmasınlar. Evlerinde kalsınlar ve hatta evlerinde bile sosyal mesafeyi korusunlar. Aile bireyleriyle aralarına mesafe koysunlar. Bu sosyal mesafeye herkesin yakından dikkat etmesi gerekiyor. Yine hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiliyor. En önemlisi de el hijyeni. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki zincirin zayıf halkası neyse toplumun geneli o oluyor. Maalesef bir iki kişinin ihmali bütün toplumu tehdit ediyor. O yüzden sadece bizim kurallara uymamız yetmiyor uymayanları da uyarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
100 KİŞİYE CEZA KESİLDİ
Sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlar konusunda da açıklamalarda bulunan Çakır,”Yine bir diğer uygulamamız 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı. 65 Yaş üstü vatandaşlarımızın evlerine hizmet yapılıyor. Bu konuda iyi bir sistem kurduğumuzu düşünüyorum. 4 Bin 4 Yüz 94 talep geldi 3 Bin 124 kişinin talebi yerine getirildi. 112 Acilden çağrı sisteminde 52 kişi hizmet vermekte ve 34 kişi dağıtım yapmaktadır. Bu vesile ile de Vefa Destek grubunda çalışan arkadaşlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum. Koronavirüsün çıkması ile birlikte Sağlık Bakanlığının 184 hattı Korona hattı olarak hizmet etmekte. Birçok insan işini yapabilecek durumda değil bu nedenden dolayı da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde yaklaşık bin TL'lik yardım yapılacaktır. İlimize geldiği an ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımıza iletilecektir. Karayollarımızdan 28 Marttan itibaren 2 Bin 7 Yüz 81 tane araç kontrolü yapılmış 5 Bin 3 Yüz 59 kişi de kontrol edilmiştir. Kontrol edilen şahıslar arasında riskli gruplarda tedbir olarak kontrol altına alınmıştır. Dışarıya çıkma yasağına uymayan 100 kişiye de para cezası kesilmiştir” dedi.
“EN BÜYÜK SIKINTI KÖYLERİMİZ”
Köylerin karantinaya alınması ve cenaze merasimleri hakkında sorulan soruya cevap veren Vali Çakır,”Sağlık Bakanlığımızdan cenazelerin nasıl olması gerektiği konusunda talimat geldi. Bizim için en büyük sıkıntı köylerimiz. İlk başta en az sorun çıkacak yerler gibi görünüyordu ancak şuan en riskli yerlerimiz köylerimiz. Köy dediğimiz yer aslında tek bir hane gibi. İnsanların sosyal ilişkileri çok fazla. Bu durum binlerce yıldır olan bir durum. Her ne kadar gerek biz, gerek haberlerde açıklamalar yapılmasına rağmen buralarda mesafeler ihmal ediliyor. Bundan dolayı da iki köyümüzü karantinaya almak zorunda kaldık. Cenazelerimizin tamamının özel bir torba ile defnedilmesi gerekiyor. Yurt dışından cenazeler gelmiyor. Gelmesi durumunda da geldiği tabut ile defnedilmesi gerekiyor. Yine bu cenazelere de olabildiğince az sayıda vatandaşımızın sosyal mesafeyi koruyarak katılması gerekiyor. Bu konuda imamlarımızı ve muhtarlarımızı uyardık. Bizim en küçük köyümüzde ki 1 kişinin ihmali devletimizin aldığı tüm tedbirleri bozar. Sadece 1 kişinin değil herkesin bu kurallara uyması gerekiyor. Bu virüsle yapılan savaş dünya çapında yapılan bir savaş. Bu sorunu hep birlikte aşmalıyız yoksa bunca çabanın hiçbir anlamı olmaz” dedi.
KÖYLER JANDARMA DENETİMİNDE
Karantina altındaki köylerin ihtiyaçlarının nasıl karşılandığına dair soruya cevap veren Vali Çakır,”Karantinaya alınan 2 köyümüzün muhtarı ile ve kaymakamımızla görüştüm. Herhangi bir ihtiyaç yok köylerimizde. Buraların ihtiyaçları toplu olarak karşılanıyor. Ekonomik durumu olanlar kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar ekonomik durumu olmayanların ihtiyaçlar vakıflarımızdan karşılanıyor. Uyarılar yaptım, Jandarma’ya da talimat verdim. Karantina dışarıdan gelişi yada çıkışı engelliyor ancak köydeki vatandaşlarımızın da birbirine gitmemesi lazım. Hatta ev içerisinde de sosyal mesafe korunmalı. Jandarma ekipleri ara ara vatandaşlarımızı kontrol edecek” ifadelerini kullandı.
Şuanda çok fazla vatandaşımız dışarı çıkmıyor. Acil bir ihtiyacımız yok. Hem araştırma hastanemiz hem Şehir Hastanemiz bize yetiyor diyen Vali Çakır,”Yeni bir yer gerekliliği yok. Sağlıkçılarımız büyük bir özveri ile çalışıyor. İlçelerimizde olan şüpheli vakalar yerinde tedavi ediliyor. İlçelerimizde bir ayrıma gitmedik. Yoğun bakımlık bir durum olması durumunda Şehir Hastanemize getiriliyor” açıklamalarında bulundu.
“İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ BİZE HABER VERİN”
Sosyal medyada yayınlan yanlış bilgilerin çok olduğunu ve bunun engellenmesi gerektiğini dile getiren Çakır,”Yanlış olan bir çok bilgi çıkıyor sosyal medyada. Bu yanlış bilgileri hepimizin engellemesi lazım. Çok fazla bilgi vermiyoruz. Belki bundan rahatsızsınız ancak bu bilgileri görüntüden ziyade karar olarak yayınlıyoruz. Hastanelerimize gidiyoruz, doktorlarımıza moral vermeye çalışıyoruz. Burada önemli olan virüsle mücadeleyi en etkili ve en yüksek seviyeye çıkarabilmek. Bu sadece kamunun yapabileceği bir şey değil. Hepimizin üzerine çok büyük vebal ve sorumluluk düşüyor. Bu ülkeyi, kendimizi, ailemizi ve insanlarımızı seviyor isek sorumluluklarımızı fazlası ile yerine getirmemiz gerekir. Yoksunluk içerisinde olan bütün vatandaşlarımıza elimizden geldiğinde destek oluyoruz. Bu anlamda görülen ihtiyaç sahibi olur ise bize haber verilsin. Bir çok kişi sokağa çıkmadığı için sokak hayvanları da büyük sıkıntıda, açlıkla karşı karşıya kalabiliyor. Bunları da önemsemek gerekiyor. Kamu kurumları olarak önce insanlarımıza ve diğer canlılarımıza sahip çıkmalıyız” dedi. İlimizde yaşanan ölümlü bir vakanın olup olmadığı sorulması üzerine ise,”Biz sadece şüpheli vakaları açıklıyoruz. Bunun dışında ki durumları açıklama yetkisi sadece Sağlık Bakanlığımızda. Şuan için ilimizde olağan üstü bir durum yok. Bu durumun nereye gideceğini bilemeyiz. Yapacağımız tek şey, başta ailemizi herkesi uyararak el hijyeni ve sosyal mesafeye dikkat etmek. Bu virüsle mücadelede en çok dikkat etmemiz gereken konu bu” şeklinde cevap verdi.

Yorumlar