Ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlar gıdadan giyime kadar satın alacakları ürünlerin pahalılığından şikayetçi iken esnaflar ise pahalılığın kendilerini de vurduğunu dile getiriyor.
VATANDAŞ ET YEMİYOR!

Ülke genelinde et tüketimi azalırken bu durum ilimizde de aynı şekilde devam ediyor. Kırmızı et satışlarında ki azalma kısa süre önce Kurban Bayramı olmasına bağlanırken esnaf vatandaşların tavuk etine de ilgi göstermediğini dile getiriyor.
“ET ALMAK LÜKS HALE GELDİ”
Kardeşler Tavukçuluk sahibi Fatih Kaplan vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve farkında olmadığımız bir ekonomik krizin içinde olduğumuzu dile getirdi. Kaplan,”Piyasa ekonomik olarak sıkıntılı durumda. Beyaz et ve kırmızı eti insanların alması artık güç durumda. Alımda da satımda da düşüş söz konusu. Et almak lüks haline geldi diyebilirim. Vatandaşlar bir noktada et alışverişinden taviz verip diğer mecburi gıdalarını alıyor. Et ihtiyacını mecburi olarak görmüyor. Tavuk eti fiyatları kışa göre düşüşte. Yaz aylarında fiyatlar biraz daha yüksekti ancak yaz aylarına oranla düşük olmasına rağmen vatandaşın alımı düşmüş durumda. Tavuk fiyatlarımız ise; tavuk 10 TL, tavuk kanat 13-14 TL, baget 12 TL, tavuk pirzola 12-13 TL civarında. 2019 yılı gizli kriz söz konusu bu orantıda da alım gücü düşmüş durumda. Bu düşüş vatandaşı etkilediği kadar esnafı da etkiliyor” ifadelerini kullandı.
“PİYASA DURGUN”
Bozkurt aile kasabı Ahmet Bozkurt et satışında Kurban Bayramı’nın da etkisi olduğunu dile getirdi. İşlerin durgun olduğunu söyleyen Bozkurt,”Son zamanda et fiyatlarında bir değişiklik yok. Et fiyatları genel olarak 45-50 civarında. Eskiden vatandaş 5 kg et alıyorsa şimdi 1 kg et alıyor. Geçtiğimiz aylarda bir Kurban Bayramı idrak ettik. Kurban Bayramı dolayısı ile et alan yok o yüzden de piyasada bir hareketlilik yok. 2-3 ay bu şekilde devam eder. Sonrasında vatandaşlarımız et almaya başlarlar. Eskisi gibi vatandaşlar kırmızı et almıyorlar. Kurban Bayramı’nın etkisi bitince kadar bir hareketlilik yaşanır” şeklinde konuştu.
“VATANDAŞIN CEBİNDE PARA YOK”
Ekici Kasabı sahibi Nazım Ekici ise ekonomik sıkıntıların esnafa da yansıdığını dile getirdi. Piyasa da paranın olmadığını dile getiren Ekici,”Harekâtın da yaratmış olduğu etkiyle ekonomimiz sarsıntılı bir durumda. Vatandaşımızın cebinde para yok. Bankalardan dışarı para çıkmıyor. Var olan para hesaplar arasında dönüyor. 1 kilo kırmızı et KDV dahil 45 TL. Et fiyatları olağan seyrinde herhangi bir artış söz konusu değil. Yani kazancımız aynı. Piyasada ucuz et satan Et Balık Kurumu var. Et Balık Kurumu için bir sıkıntı yok. Halk gidip oradan alışveriş yapıyor ama bize gelmiyor. Esnaf olarak mağduruz. Et Balık Kurumu ithal et ve yerli et arasında bir fark koymuyor. Hepsini standart bir fiyata satıyor ama biz esnaflar bunu yapamıyoruz. Kar edebilmek için belli bir fiyata satmamız gerekiyor” dedi.

 

Yorumlar