Elektrikte kademeli tarifeye geçişin acısı yavaş yavaş çıkmaya başladı.
VATANDAŞI ELEKTRİK ÇARPTI FATURALAR İSYAN ETTİRDİ

Yozgat’ta elektrik faturalarını gören vatandaşlar isyan etmeye başladı. Kış ayları nedeniyle işleri önemli ölçüde düşen esnaf ve vatandaşlar, gelen yüksek elektrik faturaları karşısında tam anlamıyla isyan ediyor.
Elektrikte kademeli tarifeye geçişin acısı yavaş yavaş çıkmaya başladı.
Aylık elektrik tüketimi 150 kilovatsaatin üzerinde olan aboneleri bekleyen zamlı tarife, 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girerken, bu ayki faturalara kısmen yansıyan artışlar, önümüzdeki ay gelecek faturalar can sıkmaya başladı.
Eektrik faturaları vatandaşların cebini deliyor. Elektrik faturalarının bir önceki aya göre iki katı arttığını gören vatandaşlar şaşkına döndü.
Yüklü miktarda gelen elektrik faturalarıyla karşılaşan vatandaşlar, elektrik tüketiminde kısıtlama yapmaya çalışıyor. Ancak bir sonraki ay, yine bir önceki ayın iki kat fazlası elektrik faturası ile karşılaşıyor.
Yüklü miktarlarda gelen elektrik faturaları vatandaşları çıldırttı. Hayat pahalılığı nedeniyle her geçen gün alım gücü düşen vatandaşlar faturalarla nasıl baş edeceğini kara kara düşünüyor. Evlerinde mümkün oldukça elektrikli eşyaları çalıştırmamayı deniyor.
SOSYAL MEDYADAN
PAYLAŞTILAR
Vatandaşlar Ocak ayıyla birlikte gelen faturaların, zamlı tarifenin soğuk yüzünü kısmen de olsa gösterdiğini dile getirdi. Vatandaşlar, “Elektrik faturaları daha şimdiden can yakmaya başladı. Önümüzdeki ay gelecek olan faturaların hale nasıl olur, onu da hep birlikte göreceğiz. Böyle bir uygulama elektrik abonelerini perişan etmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. 150 kilovatsaat sınırı günün şartlarında yeterli değildir; bu düzenlemenin kilovatsaat sınırının yenden belirlenmesi ve en az 250’ye çıkartılması gerekmektedir. Aksi halde fatura yükü omuzlarımıza binmiş olacak, 150 lira ödeyen 300, 300 lira ödeyen 500 lira ödemek zorunda kalacaktır” dediler.
Vatandaşlar Sosyal medyada faturalarını paylaşarak isyan etti. Esnaf, ev, sanayi dünyasının isyan ettiği elektrik faturaları paylaşımları dikkat çekiyor.
Yozgat’ta elektrik ve doğal gaz faturaları kabaran vatandaşlar kara kara düşünüyor. Son aylarda başta zorunlu ihtiyaç olan elektrik ve doğalgazda artan faturalar vatandaşları isyan ettirdi.
Yozgat’ta kış şartları nedeniyle günün büyük bölümünü evde geçiren vatandaşlar, bir şokta gelen kabarık doğalgaz faturaları ile yaşadı. Aylardır virüs ile mücadele eden vatandaşların yaşadıkları strese bir de doğalgaz ve elektrik faturaları eklendi. Ekonomik sıkıntıya giren vatandaşlara bir darbe de kabarık doğalgaz ve elektrik faturaları vurdu. Kış şartları nedeniyle vatandaşlar, havaların soğumasıyla birlikte kombilerin derecelerini yükseltti. Yılbaşında gelen zamlar ile birlikte doğalgaz faturaları, iyiden iyiye kabardı. Vatandaşlar faturalarını ödemekte güçlük çektiklerini dile getirirken, sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirmeye başladı. Başta gıda fiyatları olmak üzere hayat pahalılığıyla mücadele eden vatandaşlar, şimdi de doğalgaz faturaları ile mücadele ediyor.
Tepkilerini dile getiren vatandaşlar faturalarını paylaşıp, çalışana ve emekliye yapılan zamların, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların altında kaldığını dile getirdiler. Bazı vatandaşlar ise faturaların 2 katına çıkmasına rağmen ısınamadıklarını vurguladı. REŞİT ÜNAL

Yorumlar