Yozgat Organize Sanayi Bölgesi büyümeye devam ediyor
Yatırımlar istihdam sağlıyor

Bünyesinde 32 firma ve 1750 işçi barındıran Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımlar devam ediyor. İstihdamda küçülmeye gittiği söylentilerine rağmen büyümeye devam eden Organize Sanayi Bölgesi’nin teşvik ve fırsatları yatırımcıların iştahını kabartıyor.
İSTİHDAM MERKEZİ
Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmalar, kentin istihdam sorununa da büyük ölçüde katkı sağlıyor. Özellikle ihracat noktasında Yozgat’ın adını dünyaya duyuran Yozgat Organize Sanayi Bölgesi firmaları yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyor.
İHRACAT DEVİ EREN ÇORAP
15 senedir Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Eren Çorap, Yozgat’ta ürettiği çorapları başta Fransa olmak üzere İtalya, Danimarka, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Yılda 36 milyon çorap ihraç eden Eren Çorap 200 kişiye istihdam sağlıyor.
İLK 10 ARASINDA
İstanbul’da dev tesislerde çorap üretimi yapan ve kendi alanında Türkiye’de ilk 10 firma arasında gösterilen Dönsa Tekstil’in Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden inşaatı tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde faaliyete başlayacak olan Dönsa Tekstil İlk etapta 300 kişiye istihdam sağlayacak.
3 YENİ TESİS YOLDA
Organize Sanayi Bölgesi’nde 2004 yılında faaliyete başlayan Garanti Giyim Kompozit Teknolojileri Fabrikası kapasitesini artırmaya devam ediyor. Bünyesinde 850 kişiye istihdam sağlayan Garanti Giyim, inşaatı tamamlanmış ve bu yıl içerisinde faaliyete başlayacak olan 3 yeni tesisinde fazladan 500 kişiye istihdam sağlayacak. Yapılan yatırımların tamamlanması ile yılsonunda toplam istihdam 2500 kişi olacak.
OKTAY’DAN YATIRIM
MÜJDESİ
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni tesislerin temellerinin atılacağını söyledi. Oktay, yeni istihdam kapılarının açılacağını vurguladı.
Oktay, “Organize sanayi bölgemizde 155 kişinin istihdamını sağlayacağı tekstille alakalı bir alanda işletme açılmak üzere. Organize sanayi bölgesinde iki yıl öncesinde 1450 kişi çalışıyordu. Bugün itibarıyla oradaki toplam istihdam 2 bin 60 olmuş durumda ama bu bizim arzu ettiğimiz seviye değil. 155 kişilik istihdama ilave 6 yeni tesisin temelini atacağız.
Temelini atacağımız tesisler de aslında bu yıl hayata geçmesini arzu ettiğimiz projelerdi. Bu tesisler farklı alanlarda yapılan projeler. Bu tesisler 1035 kişilik istihdam sağlayacak. Bunlar medikal, elektrik, tekstil ve savunma sanayisi alanlarında üretim yapacak tesisler. İstihdam sayısı olarak 2 bin 60’tan 3 bin 250’ye çıkmayı arzu ediyoruz ama bunun yeterli olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Öte yandan bir süredir yapımına devam edilen camii inşaatının ise yılsonunda tamamlanması bekleniliyor.

Yorumlar