Milletvekili Başer, baraj ve gölet yatırımlarına destek için genel müdürü ziyaret etti
YATIRIMLARA YAKIN TAKİP

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, pandemi döneminde tarımsal üretimin bir kez daha öneminin anlaşıldığını belirterek, tarımsal sulamada baraj ve gölet yatırımlarına ağırlık verildiğini söyledi.
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız’ı ziyaret etti.
Milletvekili Başer, Yozgat’ta devam eden baraj ve göletlerin ödenek ihtiyaçları, yeni sulama kanallarının yapılması ve personel ihtiyaçlarının temin edilmesi konusunda DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ile görüştü.
Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta tarım alanlarının sulanmasında baraj ve gölet yatırımlarının önemine vurgu yapan Milletvekili Başer, Yerköy’ün 40 yıllık hayali olan, hasretle beklediği İnandık Barajı’nın %35 seviyesine ulaştığını belirterek, “2875 hektar sulama alanı olan baraj, bölge tarım ve ekonomisini büyük katkı sunacak. Tarım ve hayvancılığı geliştirecek. Barajın 2021 yılında tamamlanması için gereken 90 milyon lira ödenek çıkarılması gerekiyor. Sulama kanallarının bir an evvel yapımına başlanılmalıdır” dedi.
Milletvekili Başer, görüşmede ayrıca Bozok Üniversitesi Göleti projesine ödenek tahsisi, Yozgat Merkez Derbent Köyü Taşkın Koruma Projesi, Sarıkaya İlçe Merkezi Bahçelievler Mahallesi Taşkın Koruma Projesi, Boğazlıyan Sırçalı Kasabası Taşkın Koruma Projesi, Sorgun Hoşumlu Belediyesi Keser Deresi Taşkın Koruma Projesi, Aydıncık Gezbel Deresi Taşkın Koruma Projesi, Kadışehri Gümüşdiğin Köyü Gök Deresi Taşkın Koruma İnşaatı İşi Taşkın Koruma Projesi, Sarıkaya Hasbek Barajı Projesinin Yatırım Programına alınması , Borulu sistemle yapılacak Gelingüllü-Paşaköy Sulaması Rehabilitasyon İşinin 2021 yılı, içerisinde ihale edilmesi ile yeni hizmet binasına taşınan Yozgat DSi müdürlüğünün personel ve ekipman ihtiyaçlarını da iletti.
DSİ Genel Müdürü Yıldız, İnandık Barajı’nın bölge ekonomisi ve tarımına katkısının yüksek olacağının bilincinde olduklarını, tamamlamak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti. Genel Müdür Yıldız, Projeyi yakınen takip ettiklerini, Barajın tamamlanması ve sulama kanallarının inşaatı için gerekli ödenekleri çıkartmak için çalışacaklarını söyledi.

Yorumlar