AK Parti’de kamuoyunu meşgul eden il başkanı kim olacak sorusu cevabını buluyor
Yeni dönem

AK Parti’de Çelebi Dursun’un genel merkez kararıyla tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından İl Başkanı kim olacak sorusunun cevabı netleşti. Yaklaşık bir aydan bu yana devam eden çalışmalar çerçevesinde iki isim üzerinde karar kılınırken, atanacak ismin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.
YA NURDOĞAN YA BAŞER
AK Parti il başkanı için bir çok isim gündeme gelirken, genel merkez nezdinde yürütülen çalışmalar kapsamında Belediye eski Başkanı Yusuf Başer ve kamuoyunun yakından tanıdığı Nurullah Nurdoğan isimleri üzerinde genel merkezin çalışma yürüttüğü öğrenildi.
AK Parti il başkanlığı için isimleri geçen Hüseyin Durusoy, Harun Evcimen, Yusuf Türkmen, Ertuğrul Bölükbaşı, Serkan Sönmez, Yalçın Korkmazyiğit, Şenol Ayaroğlu, Halil Türkmen, Alp Sinan Ertürk, Yusuf Başer, Kazım Emiroğlu Şimşek, Sibel Yıldırım, Ahmet Gökhan, Kürşat Kılıç, Nurullah Nurdoğan, Galip Bulut, Çelebi Altuntaş, Hacı Şahbaz, İlknur Ünal genel merkez de geniş kapsamlı değerlendirmeye alındı.
Genel merkezin yürüttüğü çalışmalar ışığında Yozgat’ta tedbili kıyafet ile partinin son durumu, teşkilatların çalışmaları kamuoyuna soruldu. İl başkanlığı konusunda konuşulan isimlerde sorulurken, Yusuf Başer ve Nurullah Nurdoğan’ın öne çıktığı ifade edildi.
ATAMA HER AN OLABİLİR
AK Parti’de yeni dönem için dümenin başına geçmek isteyen bir çok isim, teşkilatlar ve genel merkez nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Genel merkez tarafından yaklaşık bir aydan bu yana yürütülen çalışmalarda sona gelinirken, il başkanı atamasının her an yapılabileceği öğrenildi.
Yozgat’ta ismi geçenler üzerinde bir değerlendirme yapan, temayül ve mülakat gerçekleştirilen genel merkez, aday sayısını önce dörde ardından da ikiye indirdi.
AK Parti il başkanlığı konusunda hassas bir çalışma yürüten genel merkez kamuoyunda gündeme gelen isimlerin yanı sıra farklı isimler üzerinde de çalışmalar yaptı. Kısa sürede uzun yol alan genel merkez, parti içi görüşmelerin yanı sıra, sahaya inerek bir dizi çalışma yaptı.
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Adana Milletvekili Abdullah Doğru ve Koordinatör Oğuz Kemal Kıdıl’ın yürüttüğü ve rapor haline getirildiği çalışmalar genel merkezde değerlendirildi.
Genel merkez hazırlanan rapor ışığında, teşkilatlar ve millet tarafından kabul görecek, parti içi bütünlüğü, birlikteliği sağlayacak isimleri ön plana çıkardı. İl başkanlığı aday sayısını önce dörde indiren genel merkez, son değerlendirmelerin ardından il başkanı aday sayısını ikiye indirerek, büyük ölçüde netleştirdi.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar