Bölgesel Yerel Buğday Projesi kapsamında Yerel(Atalık-Köy) çeşitlerinin canlandırılması ve muhafazası için ekimi yapılan yerel buğday çeşitlerinin hasat ve harmanları çiftçilerimiz ve teknik personelimiz tarafından yapıldı.
Yerel buğdayların hasat ve harmanı yapıldı

Yerel çeşitlerin ekim ve harmanı ile ilgili olarak İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir şunları söyledi,"Yerel Buğday Projesi, Bakanlığımız Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi ile birlikte 65 İlde uygulanmaktadır.
Projenin amacı; seçilen illerde eskiden beri ekilen ve günümüzde yetiştirilmekte olan yerel buğday çeşitlerinin toplanıp gen bankalarımıza aktarılması, üretimlerinin yine çiftçi eliyle devamının sağlanması ve bu gen kaynaklarımızın aynı zamanda çiftçi eliyle de korunmasıdır. Bu proje ile yerel buğdaylar konusunda farkındalık oluşturulmasının yanında Türkiye'nin önemli bir mirasının kaybolmasının önlenmesi de sağlanmıştır.
Bu kapsamda Merkez, Akdağmadeni, Boğazlıyan, Kadışehri ve Sorgun İlçelerimizdeki 9 köyde bu konuda istekli 11 çiftçimizin tarlasına Yozgat'ımızın yerel buğdaylarından Sarı bursa, Akbuğday, Çalıbasan, Sarıbuğday, Sertbuğday, Üveyik çeşitleri ekilmişti. Ekilen bu buğdayların hasat ve harmanları teknik personelimiz kontrolünde yapılmıştır.
Yapılan hasatta yerel çeşitlerimizden dönümden 100 ile 350 Kg arası verim alınmıştır. Bu ekimlerde kullanılan tohumlukların saf olması ve tohumların az miktarda olması nedeniyle küçük alanlarda ekilerek çoğaltılması ve kamuoyu ve çiftçilerimize tanıtılması sağlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu alanlarda çoğaltılan tohumluklar daha geniş alanlara ekimi yapılacak ve bu yerel çeşitlerin kaybolmadan çiftçilerimiz eliyle muhafazası sağlanacaktır" dedi.

Yorumlar