Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan yerli ve milli ilk patates ekiminin ilk hasadı gerçekleştirildi.
YERLİ PATATESİN İLK HASADI YAPILDI

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak’ın da katıldığı hasat programında ilk ekimin yapıldığı Kuşçu Köyü’nde hasat gerçekleştirilirken üretimi sağlanan yerli tohumlar hakkında bilgide verildi. Tarım İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ise yapılan çalışma hakkında bilgi verdi.
“KALİTE VE VERİM YÖNÜYLE BENİMSENDİ”
Tarım İl Müdürü Ziyaattin Özdemir yaptığı açıklamada,”İl Müdürlüğü olarak ilimizde yerli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Bu amaçla Bakanlığımız Araştırma Enstitülerince geliştirilen çeşitler çiftçilerimizle birlikte demonstratif amaçlı olarak ekilmekte. Hasat ve üretim aşamasında yapılan tarla ve tanıtım günleri ile çiftçilerimize tanıtılmaya ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde ve ilimizde yıllardır patates üretiminde yabancı çeşitler kullanılmakta idi. Ancak bakanlığımıza bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ilk defa 2015 yılında 2 yeni çeşit tescil edilmiştir. Enstitümüzün takdire şayan çalışmaları neticesinde 2015 yılından günümüze kadar toplamda 10 adet yerli patates çeşidi tescil edilmiştir. Bu çeşitlerin isimleri, Fatih, Onaran, Nahita, Ünlenen, Nam, Çağlı, Leventbey, Muratbey, Niğde Sarısı ve Saruhan'dır. Bu yerli çeşitlerimiz çiftçilerimiz tarafından verim ve kalite yönüyle benimsenmiş ve ekilmeye başlanmıştır” dedi.
YOZGAT’TA 6 ÇEŞİT EKİMİ YAPILDI
Özdemir,”Enstitümüzün bu güzel çalışmalarına Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kayıtsız kalmadık. İlimizde bu çeşitlerin ekimini yaparak çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtmak istedik. Enstitü ile irtibata geçtik ve bu yerli tohumlardan istedik. Ellerinde bulunan az miktarda tohumluktan 6 çeşit verdiler. Bizde bu çeşitleri ekim zamanında basın mensuplarının da katılımı ile Kuşçu köyümüzde muhtarımız Yaşar Darı'nın şu an bulunduğumuz arazisine deneme ekimlerini yaptık” ifadelerini kullandı” şeklinde konuştu.
BAKIM İLAÇLAMA VE GÜBRELEME İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILDI
Bakım ilaçlama ve gübrelemesi il müdürlüğümüz kontrolünde yapıldı diyen Özdemir,”Bu aşamalarda enstitümüzden teknik destekte aldık. Şu an bu yerli patates çeşitlerimizin hasatlarını gerçekleştiriyoruz. Burada dikilen çeşitler sırasıyla;Nahita, Çağlı, Leventbey, Nam, Ünlenen, Onaran çeşitleridir.Bu çeşitler yemeklik patates çeşitleridir. Bunlardan Nahita(Niğde İlimizin eski adı) erkenci çeşit olup 80-90 günde hasat olgunluğuna gelmektedir. Bu çeşidimiz yazlık olarak değerlendirilmektedir. Bu çeşidimiz esasen 1,5 ay önce hasat olgunluğuna geldi. Ama biz bu çeşidimizi bütün çeşitleri beraber hasat edelim çiftçilerimize ve basına tanıtalım diye özellikle hasat etmedik. Çağlı, Nam, Ünlenen ve Leventbey ise orta erkenci bir çeşit olup 91-110 günde hasada gelmektedir. En son Onaran çeşidimiz ise geçci bir çeşit olup 120 günde hasada gelmektedir. Bu çeşit kışlık olarak değerlendirilmektedir. Bizim buradaki amacımız bu çeşitleri çiftçilerimize tanıtmaktır. Şuan bu tohumluklar çoğaltılma aşamasındadır. Çiftçilerimize yerli patates çeşitleri ile ekim ve üretimini yapmalarını tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda çiftçilerimiz, bu çeşitlerimizi tohumluk satan firmalardan temin edebilirler” dedi.
“TOHUMLARIN ÇOĞALMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Son olarak Özdemir,”Burada ürettiğimiz patatesleri gelecek yıl tekrar ekerek bu tohumların çoğalmasını sağlayacağız. Bu şekilde yerli tohumlarımızın üretilmesi bizleri mutlu ediyor ve göğsümüzü kabartıyor. Bu meyanda, Niğde Patates Araştırma Enstitümüzün değerli Müdürü Uğur Pırlak beye ve değerli personeline teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar